Dita 19: Bisedimet do të rifillojnë, Rusia goditi banesat në Kiev (VIDEO-FOTO)

Përpjekjet diplomatike për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë po përgatiten sot (të hënën), me negociatorët ukrainas dhe rusë të vendosur të bisedonin përsëri pasi të dyja palët përmendën përparimin, edhe pse Rusia sulmoi një bazë pranë kufirit polak dhe luftimet u ndezën diku tjetër. Në këtë sulm, u vra një person dhe tre të tjerë u plagosën. Ndërkohë, Rusia duket se ka ndaluar funksionimin e aplikacionit Instagram për shpërndarjen e fotografive. Ky vendim ka ardhur pasi kompania që posedon Instagram-in, Meta, ka vendosur t’i lehtësojë përkohësisht rregullat e moderimit dhe t’i lejojë përdoruesit të postojnë mesazhe anti-ruse transmeton Portalb.mk.

23:07- Ukraina: Më shumë se katër mijë civilë u evakuuan me sukses të hënën

22:32- Protestuesja u paraqit gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë në kanalin rus (VIDEO)

21:29- FMN: Ekonomia ukrainase do të tkurret për 10 për qind

21:17- BE u pajtua për sanksione të reja kundër Rusisë

21:12- OKB: Ukraina është në zjarr

21:06- SHBA: Putini duket i zemëruar, i irrituar dhe i prirur për të përshkallëzuar luftën

20:07- MB prezantoi skemën për strehim të refugjatëve

20:01- Steinbaum: SHBA-ja të sanksionojë Serbinë për lidhjet ushtarake me Rusinë

19:38- Dëshmi nga Ukraina: Gratë me foshnje presin 30 orë në borë dhe stuhi për të gjetur siguri

19:11- Ukrainë, të paktën nëntë të vdekur pas sulmit në një kullë transmetimi

19:07- Zyrtarët ukrainas: Një 15-vjeçar u vra nga bombardimet në shkollë

18:08- Spanja i kërkoi Kinës të shfrytëzojë ndikimin për përfundim të luftës

17:51- Sali: Jemi të gatshëm t’i mirëpresim refugjatët, kemi caktuar disa spitale si “zona të kuqe”

17:16- OKB ndau edhe 40 milionë dollarë si ndihmë humanitare për Ukrainën

16:34- Britania e Madhe: Po i ndihmojmë Gjykatës Ndërkombëtare Penale të hetojë krimet e luftës

16:30- Ukraina: Bisedimet me Rusinë do të rinisin nesër

16:27- SHBA-ja paralajmëroi Kinën për pasoja nëse ndihmon Rusinë të shmangë sanksionet

16:22- EULEX-i do të përforcojë njësinë policore në Kosovë

16:19- Çernobili, sërish pa rrymë

15:03 – Daçiq: Me sanksione kundër Rusisë, Serbia do ta dëmtonte veten

13:45 – Ukrainë: Zelensky kërkon dialog direkt me Putinin

13:24 – Escobar: Mali i Zi mbetet objektiv tërheqës për Moskën

13:06 – Nuk ka asnjë program të financuar nga SHBA për zhvillimin e armëve biologjike në Ukrainë

13:03 – Skenë nga një film i vitit 2017, paraqitet në mënyrë të rreme sikur të jetë nga pushtimi aktual në Ukrainë

11:40 – Ukraina i bëri thirrje Perëndimit për më shumë armë

10:21 – Kapacitetet ekonomike dhe problemet e Ukrainës

10:17 – Cilat vende mund të zëvendësojnë gazin rus?

09:30 – SHBA paralajmëroi Kinën që të mos e ndihmojë Rusinë

09:26 – Zelensky përsëriti thirrjet për zonë ndalim-fluturimi

This slideshow requires JavaScript.

Rusia pushtimin në Ukrainë e filloi më 24 shkurt.

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e trembëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katërmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pesëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button