Dita 18: Rusia zgjeroi sulmet në Ukrainë

Sot është dita e 18-të e agresionit rus ndaj Ukrainës, derisa vazhdojnë luftime të ashpra. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se forcat ruse kanë hedhur raketa në një bazë ushtarake në perëndim të Ukrainës, rreth 25 kilometra larg kufirit me Poloninë – vend anëtar i NATO-s. Në pjesën veriore të Kievit kanë vazhduar sulmet me artileri. Korridoret humanitare për t’iu ndihmuar njerëzve që të evakuohen nga rajonet e rrethuara të Ukrainës, janë duke funksionuar. Numri i evakuimeve ditore ka arritur në rreth 13,000. Furnizimet humanitare në qytetin e Mariupolit pritet të arrijnë më vonë gjatë ditës së sotme, raporton Portalb.mk.

23:55 – Serbët sërish dolën në mbështetje të pushtimit rus të Ukrainës (VIDEO)

23:00 – Kroacia: Droni që u rrëzua në Zagreb po bartte një bombë

22:40 – Mediat raportojnë se Rusia po i kërkon ndihmë ushtarake Kinës

22:20 – Lideri çeçen, Ramzan Kadyrov raportohet se ka udhëtuar për në Ukrainë përkrah forcave ruse

21:55 – 800 të arrestuar sot në Rusi në protestat kundër luftës në Ukrainë

21:36 – Deputetja ukrainase: Çështje kohe para se Rusia të sulmojë Poloninë

21:14 – Kievi dhe Moska paralajmërojnë rezultate pozitive në bisedimet për luftën në Ukrainë

20:05 – Çekia dhe Sllovakia u zotuan për dërgim të armëve shtesë për Ukrainën

19:00 – Papa Françesku për agresionin rus në Ukrainë: Ndaleni masakrën

17:00 – Shkoi në afro 2,7 milionë numri i refugjatëve të larguar nga Ukraina

16:00 – Ukraina: Ushtria ruse ka sulmuar trenin që përdorej për evakuime

15:08 – Është vrarë një gazetar amerikan në Ukrainë

13:47 – Ukraina: 35 të vdekur në një sulm me raketa në Lviv

13:31 – Rusët e shfrytëzojnë “Air Serbia” për t’iu shmangur ndalesës për fluturime në BE

12:30 – Ukraina: Është rrëmbyer kryetari i i qytetit jugor Dnjiprorudnes

12:18 – Çfarë do të bëjë Gjermania nëse nuk rrjedh më gaz rus?

11:58 – Ukraina: Ushtria ruse ka humbur 374 tanke, 74 avionë dhe 86 helikopterë

11:50 – Duda: Përdorimi i armëve kimike mund të ndryshojë “rregullat e lojës”

10:22 – Zyrtarët ukrainas: Rusia ka gjuajtur me raketa afër kufirit të NATO-s

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e trembëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katërmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pesëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button