Dita 12: Zelensky akuzoi Rusinë për vrasje të qëllimshme të civilëve (VIDEO)

Konflikti për pushtimin rus ndaj Ukrainës ka hyrë në ditën e dymbëdhjetë. Zyrtarët e mbrojtjes në Ukrainë paralajmëruan se Rusia po përgatit forcat e saj për të nisur një sulm të gjithanshëm në kryeqytetin Kiev. Ndërkohë presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, paralajmëroi ushtrinë ruse se forcat e tij “do të ndjekin deri në varr çdo ushtar që kryen krime lufte” në Ukrainë, transmeton Portalb.mk.

22:55- Mbi 742,000 njerëz pa rrymë në Ukrainë

22:53- OBSH: Të paktën 16 sulme në objekte për kujdes shëndetësor

22:49- OKB kërkon rrugë të sigurta për civilët në Ukrainë

22:45- Rusia: Refuzimi i naftës ruse do të ishte “katastrofik”

21:08- SHBA, Franca, Gjermania dhe Mbretëria e Bashkuar u zotuan për të rritur “koston” ndaj Rusisë

21:05- Kosova dënoi sulmin mbi Konsullatën e Shqipërisë në Ukrainë

21:00- Shqipëria u bë me rrugën “Ukraina e Lirë”

20:57- BE do të analizojë mundësitë e pranimit të Ukrainës, Gjeorgjisë dhe Moldavisë

20:53- Përfundoi rundi i tretë i negociatave Ukrainë-Rusi

20:49- Oligarkët rusë bëjnë thirrje për përfundim të luftës në Ukrainë

19:40- Vuçiq dëshiron “të ruajë Serbinë nga konfliktet dhe luftërat”

18:23- Gjermania dhe Hungaria nuk i mbështesin sanksionet ndaj energjisë ruse

17:54 – Mijëra refugjatë ukrainas vazhdojnë të vërshojnë drejt Polonisë

17:16 – Kosova do të pranojë 5000 refugjatë nga Ukraina

16:10- OKB: konfirmohen më shumë se 400 viktima civile në Ukrainë

15:48- Kryetari i Irpinit: Evakuimet po vazhdojnë

15:19- Prishtinë, protesta kundër agresionit rus në Ukrainë

15:09- Zelensky bëri thirrje për bojkot të produkteve ruse (VIDEO)

15:03- Kremlini kushtëzoi Ukrainën për të ndaluar pushtimin

14:59- UNHCR: Mbi 1.7 milion njerëz të zhvendosur nga Ukraina

14:49- Tre shtete të Ballkanit në listën e “shteteve jomiqësore” të Rusisë

14:41 – Blinken: Ukraina do ta fitojë luftën kundër Rusisë

14:31 – Osmani: 43 qytetar të Maqedonisë po evakuohen nga Ukraina, Qeveria do të vendosë për pritjen e refugjatëve

13:58 – Perëndimi kërkoi pezullimin e Rusisë nga Interpol-i

13:48 – TikTok-u dhe Netflix-i kanë kufizuar shërbimet e tyre në Rusi

13:37 – Ministri i Jashtëm rus do të takojë homologun ukrainas

12:15 – Ukraina dënoi lëvizjen ‘imorale’ të Moskës, e cila tha se do të lejojë civilët të ikin në Rusi – korridoret humanitare ishin me mina

11:32 – Australia i kërkoi Kinës të marrë anën e Ukrainës

11:30 – Forcat ruse bombarduan qytetet e Ukrainës – shpallën korridoret humanitare

09:37 – Çmimi i naftës u rrit në nivelin më të lartë që nga viti 2008

09:30 – Popullata e Finlandës dhe Suedisë pas luftës në Ukrainë, ndërroi mendje për anëtarësimin në NATO

09:15 – Rusia po përgatitet për “sulm të gjithanshëm” në Kiev

09:02 – Zelensky akuzoi Rusinë për vrasje të qëllimshme të civilëve

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button