Dita 11: Dështoi përpjekja e dytë për evakuim, raportohet për civilë të vrarë (LIVE)

Situata në Ukrainë vazhdon të jetë e tensionuar nga pushtimi dhe sulmet e njëpasnjëshme nga ana e Rusisë. Ministri i Jashtëm ukrainas njoftoi se rusët kanë qëlluar në centralin bërthamor më të madh në Evropë, atë të Zaporizhja-s. Këshilli i qytetit të Mariupolit në Ukrainë, ka njoftuar se një evakuim i rreth 400,000 banorëve të bllokuar nga rrethimi i forcave ruse, do të bëhet sot, në bazë të një armëpushimi të përkohshëm që do të zgjasë deri në orën 21:00. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, tha se forcat ruse po përgatiten të bombardojnë qytetin port të Ukrainës, Odessa. Ndërkaq u bombardua një pikë kalimi evakuimi e civilëve që përpiqeshin të largoheshin nga qyteti Irpin në perëndim të Kievit. Evakuimi dështoi për të dytën herë, transmeton Portalb.mk.

21:01- Blinken: Po punojmë me Poloninë për ta furnizuar Kievin me avionë

20:58- American Express pezullon operacionet në Rusi dhe Bjellorusi

20:48- OKB e alarmuar me zhvillimet në centralin bërthamor të kontrolluar nga forcat ruse

17:16- Kievi dhe Moska akuzojnë njëra tjetrën për dështimin e evakuimit të civilëve

16:16- OKB: Deri më tani u konfirmuan 364 vdekje të civilëve në Ukrainë

15:47- Zelensky përsërit thirrjen për zonën e ndalim-fluturimit mbi Ukrainë (VIDEO)

15:31- Rusi, mbi dy mijë protestues u arrestuan vetëm sot

15:17- Raportohet për civilë të vrarë në afërsi të Kievit

15:12- Shkup, u protestua për të dytën herë kundër agresionit rus në Ukrainë

14:29- Ukrainë, dështoi edhe përpjekja e dytë për evakuim (FOTO)

14:24- BE shqetësohet për përshkallëzim tensionesh në Ballkanin Perëndimor

13:50- Putin: Sulmi do të përfundojë kur të plotësohen kërkesat e Moskës

13:48- Erdogan i kërkoi Putinit të shpallë armëpushimin në Ukrainë

13:46- Rifilloi evakuimi në Mariupol

12:17- Ukrainë, sulmohen civilët gjatë evakuimit

12:14- Zelensky: Rusia po bëhet gati të bombardojë Odessan

12:12- Zëvendëskryeministrja e Ukrainës: Situata po bëhet më e rëndë

12.05- Tentime për evakuim në Mariupol derisa luftimet vazhdojnë

11:02- Rreth një milion refugjatë ukrainas vetëm në Poloni

10:59- Sërish do të tentohet evakuimi nga Mariupoli

10:50- OBSH: U sulmuan qendrat shëndetësore në Ukrainë 

10:47- Mbi 11 mijë rusë të vrarë që nga fillimi i luftës

10:43- MB: Rusia po synon civilët në Ukrainë

10:40- Visa dhe Mastercard pezullojnë punën në Rusi

10:36- Lufta në Ukrainë rrit dëshirën e Finlandës për tu bashkuar në NATO

10:32- Mariupoli “në prag të katastrofës humanitare”

10:15- Rreth tre mijë amerikanë vullnetarë për të luftuar në Ukrainë

10:19- Sërish sulme në centralin bërthamor të Ukrainës

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button