Dita e shtatë e pushtimit të Ukrainës – raportohet për sulm me raketa në qytetin Harkiv, OKB dënoi Rusinë (VIDEO)

Agresioni rus në Ukrainë ka hyrë në ditën e shtatë. Autoritetet ukrainase kanë njoftuar se gjatë mbrëmjes që lam pas, në qytetit Zhytomyr që gjendet 120 kilometra në perëndim të Kievit janë kryer granatime nga ana e Rusisë, me ç’rastë janë vrarë dy civil. Sulmet ajrore kishin për cak bazën ajrore të qytetit, por shumica prej raketave goditën ndërtesat kolektive dhe shtëpitë. Ministri i Brendshëm ukrainas ka njoftuar në Twitter, se të paktën dy persona janë vrarë dhe 16 tjerë janë plagosur. Nga ana tjetër, Ministria ruse e Mbrojtjes ka thënë se trupat e saj kanë fituar kontrollin e qytetit Herson, i cili gjendet në jug të Ukrainës, transmeton Portalb.mk.

22:27 – Shpërthim i fuqishëm në afërsi të një stacioni hekurudhor në Kiev

17:21 – RMV, gjithnjë e më shumë apele për ndihmë humanitare për viktimat e luftës në Ukrainë

18:47 – OKB-ja dënoi pushtimin dhe kërkoi tërheqjen e Rusisë

18:01 – Mielli, produkti më i kërkuar edhe në Maqedoninë e Veriut

16:16 – Qeveria e lehtësoi hyrjen e ukrainasve në RMV: Nuk do t’u kërkohet test negativ PCR

15:40 – Ukraina u kërkoi nënave ruse të shkojnë t’i marrin trupat e kapura në fushëbetejë

14:52 – BE, hyri në fuqi vendimi për të ndaluar transmetimin e mediave ruse, Russia Today dhe Sputnik

14:29 – A mundet Rusia t’i shmangë sanksionet nëpërmjet kriptomonedhave?

13:16 – Rusia është shprehur e gatshme për të negociuar me Ukrainën

12:53 – “Apple” ndërpreu të gjitha shitjet e saj në Rusi

12:06 – “Putini nuk është Rusi” – Navalny bëri thirrje për protesta ditore

11:53 – Spanja do të furnizojë Ukrainën me armë

11:03- Osmani bisedoi me Escobarin për luftën në Ukrainë dhe marrëdhëniet bilaterale SHBA-RMV

10:36- U parandalua vrasja e presidentit ukrainas, një grup çeçenë tentuan të vrisnin Zelenskyn

10:14 – Biden në fjalimin e tij të parë mbi gjendjen e vendit: Putin nuk e ka idenë se çfarë e pret

10:04 – Avioni rus me karburant bërthamor u ul në Sllovaki edhe pse hapësira ajrore është e mbyllur

09:29 – Edhe SHBA mbylli hapësirën ajrore për Rusinë

09:26 – Çmimi i naftës vazhdon të rritet pavarësisht masave urgjente

09:19 – Zelensky: Rusia dëshiron “ta zhdukë” Ukrainën

09:18 – Wizz Air do të ofrojë 100 mijë ulëse të lira për refugjatët ukrainas

09:13 – Rusia pretendon se ka marrë kontrollin e qytetit Herson

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button