Vazhdon lufta në Ukrainë, Putin kërcënoi me forca bërthamore, BE do dërgojë armë në Ukrainë (Live)

Rusia vazhdon sulmin ndaj Ukrainës edhe në ditën e katërt. Forcat ruse sot në ditën e katërt të sulmit kanë hyrë në Harkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, por autoritetet ukrainase pasditën e sotme njoftuan se rikthyen kontrollin në qytet. Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar ushtrinë e tij të vendosë forcat e parandalimit bërthamor të vendit në gatishmëri të lartë në përgjigje të “deklaratave agresive” të vendeve të NATO-s. Bashkimi Evropian nga ana tjetër, për herë të parë në histori do të dërgojë armë në Ukrainë, transmeton Portalb.mk.

23:59- Rusët frikësohen nga kolapsi i mundshëm financiar

23:59- “Kohë e vështirë’ për ushtrinë e Ukrainës

23:48- OKB do të mbajë seancë të posaçme urgjente të Asamblesë së Përgjithshme

23:22- Johnson: TR po e dëmton të vërtetën

23:10- Ukraina paraqet padi kundër Rusisë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

23:00- Këshilli i Sigurimit i OKB-së voton për dërgimin e çështjes së Ukrainës në Asamblenë e Përgjithshme

22:55- Takimi Rusi – Ukrainë, nesër në mëngjes

22:24- Imazhet satelitore tregojnë një kolonë të madhe trupash ruse të drejtuar drejt Kievit

22:18- Franca njofton qytetarët e saj të largohen nga Rusia

22:13- Kosova kërkon nga SHBA-ja anëtarësimin më të shpejtë në NATO

22:01- Kryetari i Kievit: Raportimet se kryeqyteti është i rrethuar nga forcat ruse janë të rreme

21:46- Borrell: Kriza mund të përhapet edhe në vendet tjera përfshirë Ballkanin Perëndimor​

21:43- Zelenskiy: Nuk kam besim në rezultatin e takimit në Bjellorusi

21:39- FIFA njofton sanksione kundër Rusisë, por jo përjashtim

21:31- SHBA-ja këshillon qytetarët amerikanë të largohen menjëherë nga Rusia

21:27- Rreth 2,000 protestues të arrestuar në Rusi (VIDEO)

21:23- Britania e Madhe do të dërgojë edhe 40 milionë funta shtesë në ndihmë humanitare në Ukrainë

21:18- Kroacia do të dërgojë pajisje ushtarake në Ukrainë

21:14- Sanksione për Rusinë edhe nga Shqipëria

21:10- Tiranë, protesta para ambasadës ruse

21:01- BE-ja pajtohet të marrë refugjatë ukrainas për 3 vjet

20:56- Kryetari i Kievit: Jemi në kufirin e një katastrofe humanitare

20:46- Turqia sinjalizon se mund të bllokojë hyrjen në Detin e Zi

20:41- BE: Evropa përballet me krizë humanitare me përmasa historike

20:37- Suedia dhe Belgjika do të dërgojnë armë në Ukrainë

20:22- Rusia pranon humbjet për herë të parë

17:58- BE do të fillojë t’i dërgojë armë Ukrainës

17:51- Realitet paralel në televizionin shtetëror të Rusisë

17:45- U lëshuan raketa nga Bjellorusia në Ukrainë

17:39- Zelinskiy: Lukashenko siguroi që trupat nuk do lëvizin nga Bjellorusia në Ukrainë

17:13- Kuleba: Rusët shkatërruan avionin më të madh në botë

16:41- MPJ me thirrje ndaj qytetarëve të vendit në Ukrainë: Drejtohuni në Odesa, ka ende korridore aktive të evakuimit

16:33- Stoltenberg: Paralajmërimi bërthamor i Putinit “i rrezikshëm”

16:26- Mbi 900 të arrestuar vetëm sot në protestat që mbahen në Rusi

16:08- Ministri i Jashtëm i Ukrainës: Bisedimet Ukrainë-Rusi pa parakushte “tashmë një fitore”

16:03- Shtëpia e Bardhë: Rusia në asnjë moment nuk ka qenë nën kërcënimin e NATO-s dhe SHBA-së

16:00- Ekspertët: Zelenski fitoi respektin e ukrainasve dhe të botës

15:51- Johansson: BE-ja duhet të përgatitet për miliona refugjatë nga Ukraina

15:42- Qyteti Kharkov sërish nën kontroll të ushtrisë ukrainase

15:38- SHBA: I papranueshëm paralajmërimi për forca bërthamore nga Putin 

15:31- SHBA: 54 milion euro ndihmë humanitare për Ukrainën

15:23- Zelenskiy: Delegacionet ukrainase dhe ruse të takohen pa parakushte

14:48- Kryetari i Kievit: Nuk ka trupa ruse në kryeqytet

14:41- Putin kërcënoi perëndimin me forcat e parandalimit bërthamor

14:04- 18 vende evropiane mbyllën hapësirën ajrore për Rusinë

14:01- OKB: 368 mijë refugjatë kanë kaluar në vendet fqinje 

13:41- Donald Trump: Sulmi i Rusisë ndaj Ukrainës është i tmerrshëm

13:32- Ukraina ngre padi kundër Rusisë në Gjykatën e Hagës

13:27- Dy familje me shtetas të RMV-së do të largohen sot nga Ukraina

13:07- Ukraina njoftoi se janë vrarë 4.300 ushtarë rusë

13:05- Gjermania mbyll hapësirën ajrore për Rusinë

13:01- Macron kërkoi nga Lukashenko largimin e trupave ruse nga Bjellorusia

12:58- Mjetet e blinduara ruse në Kharkov hasën në rezistencë të ashpër nga forcat ukrainase

12:54- Gjermania do të rrisë shpenzimet ushtarake

12:48- RMV-ja ndaloi linjat ajrore ruse

11:49- Putin falënderoi forcat speciale ruse

11:34- Shtëpia e Bardhë: Kongresi të miratojë fondin 6.4 miliardë dollarë për Ukrainën

11:40- Ukraina formoi një legjion vullnetarësh të huaj për luftë kundër Rusisë

11:37- Zelensky rekomandoi 5 qytete, përfshirë Stambollin për negociatat me Rusinë

11:35- Ukraina: Kemi rrëzuar një numër të madh të mjeteve ajrore të ushtrisë ruse

11:29- Rusia mbylli hapësirën e saj ajrore për disa vende

11:27- Rusia: Në Ukrainë janë shkatërruar 975 objekte ushtarake

11:24- Kremlini: Delegacioni rus ka mbërritur në Bjellorusi për negociata me Ukrainën

11:17- Sekretarja e Jashtme britanike: Lufta mund të jetë fillimi i fundit të Putinit

11:12- Struga dhe Ohri gati për të pranuar refugjatë nga Ukraina

10:41- Presidenti i Ukrainës: Nuk bisedojmë me Rusinë në Bjellorusi

10:35- Bota në protestë kundër luftës në Ukrainë

10:30- OKB: Të paktën 64 civilë të vrarë nga pushtimi rus në Ukrainë

10:27- Forcat ruse hyjnë në Harkiv, qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

10:23- Google bllokoi reklamat e mediave shtetërore ruse

10: 17- Boris Johnson: Ukrainasit po luftojnë heroikisht

  • Për konfliktin e ditës së tretë (26.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së dytë (25.02.20200) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së parë (24.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button