Konflikti Rusi-Ukrainë në ditën e gjashtë, situata vazhdon të jetë e tensionuar (VIDEO)

Mëngjesin e sotëm, në ditën e gjashtë të luftimeve në Ukrainë, të nisura nga Rusia, një kolonë e madhe tankesh ruse dhe automjetesh të mekanizuara – që shtrihen rreth 40 milje në gjatësi – u grumbulluan në mënyrë kërcënuese në veri të Kievit. Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, akuzoi Rusinë për “krime ushtarake” për shënjestrimin e qëllimshëm të civilëve në bombardimet e pandërprera të vendit të tij. Me ushtarët rusë që po përballen me rezistencë të ashpër nga ushtria ukrainase, si dhe me qindra mijra qytetarë të zemëruar ukrainas anembanë vendit, zyrtarët perëndimorë paralajmëruan se presidenti Vladimir Putin mund të kthehet në armë edhe më të fuqishme, transmeton Portalb.mk.

22:48- Google largoi RT-në nga motori i kërkimeve

22:35- Suedia do të forcojë mbrojtjen pas pushtimit rus të Ukrainës

21:46- Britania sanksionoi Bjellorusinë për luftën në Ukrainë

21:42- Bërns: Duhet të kërkojmë përgjegjësi nga Rusia dhe t’i izolojmë, financiarisht dhe politikisht

21:35- Zelensky: Të vetëm nuk mund t’ia dalim

21:30- G7: Sanksionet ndaj Rusisë po kanë ndikim masiv

21:25- Joe Biden: Rusia do të mbahet përgjegjëse

21:22- Bliken vë në pikëpyetje pjesëmarrjen e Rusisë në Këshillin për të Drejtat e Njeriut

21:19- Zelensky: Duhet ta ndalojmë agresorin sa më shpejt që të jetë e mundur

20:38- Të paktën pesë të vrarë nga sulmi në Kiev

19:21 – U sulmua kulla televizive në Kiev, të paktën pesë të vrarë

18:40 –Klerikët ortodoksë rusë bëjnë thirrje për ndaljen e luftës në Ukrainë

17:01- Forcat ruse sulmuan ndërtesën televizive në Kiev

16:31- Kosova planifikon të pranojë gazetarë ukrainas

16:08- Rusët rrethuan Kievin, bisedimet e paqes japin pak rezultate

16:04- Moldavia ka frikë se do të bllokohet nga refugjatët ukrainas

16:00- Media shtetërore kineze: Pekinit “i vjen keq” për konfliktin Rusi-Ukrainë

15:55- Irlanda akuzoi Rusinë për “krime lufte” në Ukrainë

15:01- RMV-ja filloi zbatimin e sanksioneve ndaj Rusisë

14:56- Rusia paralajmëroi banorët të largohen nga Kievi pasi do të sulmojnë 

14:48- Presidenti i Këshillit Evropian: Luftë e bazuar në gënjeshtra të neveritshme

14:43- Von der Leyen: Ekziston një Rusi tjetër përveç tankeve të Putinit (VIDEO)

14:39- NATO: Nuk ka nevojë për ndryshim të alarmit bërthamor

14:35- BE do të bllokojë Russia Today nga të gjitha platformat përfshirë satelitin dhe internetin

14:19- Diplomatët braktisën sallën e Këshillit të OKB-së kur u shfaq video-mesazhi i ministrit rus Lavrov

13:48- Medvedev i kundërpërgjigjet Francës për “luftë ekonomike” kundër Rusisë

13:39- Ukrainë, të paktën 10 të vrarë në sulmet në Harkiv

13:21- Presidenti i Ukrainës mbajti fjalim të fuqishëm në Parlamentin Evropian

13:10- Tajvani i siguron Ukrainës 27 tonë furnizime mjekësore

13:07- Australia do t’i ofrojë Ukrainës ndihmë ushtarake

13:03- Spanja: Veprimet e Rusisë janë kërcënim për sigurinë dhe vlerat e BE-së

12:58- Ukrainë, të paktën 136 civilë u vranë nga fillimi i luftës

12:52- Stoltenberg: Rusia t’i japë fund sulmit në Ukrainë

12:49- Kremlini: Sanksionet perëndimore nuk do ta bëjnë kurrë Rusinë të ndryshojë qëndrimin e saj ndaj Ukrainës

12:41- PE i shqetësuar rreth përpjekjeve ruse për destabilizim të Ballkanit Perëndimor

12:38- Lavrov: Rusia duhet ta ndalë Ukrainën nga grumbullimi i armëve bërthamore

12:35- Johnson: Perëndimi është i gatshëm të sanksionojë Rusinë “sa të ketë nevojë”

12:31- OKB: Më shumë se 660,000 refugjatë ikën nga Ukraina

12:31- Forcat ruse goditën me raketë ndërtesën e zyrave të Guvernatorit në qytetin Harkiv

12:29- Ukraina pretendon se 5,700 trupa ruse janë vrarë

12:27- Bjellorusia i bashkohet luftës së Rusisë kundër Ukrainës

12:23- Zelensky: Sulmi në Harkiv është krim lufte (VIDEO)

12:20- Raketat ruse godasin qendrën e Harkivit

12:16- Lukashenka: Bjellorusia nuk do t’i bashkohet pushtimit

12:14- Franca: Sanksionet do ta shkatërrojnë ekonominë ruse

10:53 – Google Europe bllokoi kanalet që lidhen me mediat shtetërore ruse në Youtube

09:58 – 70 ushtarë ukrainas të vrarë në sulmin rus mbi një njësi ushtarake

09:42 – BE-ja do të fusë Ukrainën në rrjetin e saj të energjisë

09:36 – Disney, Warner dhe Sony ndaluan shfaqjen e filmave në Rusi

09:27 – Erdogan ka diskutuar me Lukashenkan për luftën në Ukrainë

09:05 – Vazhdojnë sulmet në Harkiv dhe Kiev të Ukrainës

  • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
  • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button