Vazhdon agresioni rus ne Kiev, luftë nëpër rrugë, bankat ruse do të largohen nga SWIFT (Live)

Rusia vazhdon sulmin ndaj Ukrainës edhe në ditën e tretë. Ajo sot më 26 shkurt, ka vazhduar përpjekjet për pushtimin e plot të kryeqytetit Kiev, përkundër sanksioneve të paralajmëruara një natë më parë nga vendet e NATO-s dhe aleatët e saj. Sipas shifrave të publikuara nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ushtria ruse kreu sulme ajrore në qytete dhe baza ushtarake dhe dërgoi trupa dhe tanke, që vranë qindra civilë dhe personel ushtarak, transmeton Portalb.mk.

Presidenti ukrainas ka paralajmëruar që nuk do të pranojë të largohet nga kryeqyteti, ndërkohë janë rritur kërkesat ndaj tij dhe presidentit rus, Vladimir Putin, për një dialog.

23: 32 – Leyen: Sanksione të reja për Rusinë, përfshirë dhe largimi i bankave nga SWIFT

23:10 – RMV, Ministria kërkoi nga qytetarët dhe shoferët e kamionëve që gjenden në Ukrainë të kontaktojnë për evakuim

20:14 – Gjermania do t’i dërgojë Ukrainës armë anti-tank e kundërajrore, ndërkohë e largoi Rusinë nga SWIFT

19:01 – Rusia urdhëroi ushtrinë të zgjerojë ofensivën në Ukrainë

16:39 – Kemi vrarë më shumë se 3000 rusë, Ukraina po fiton, vlerësojnë autoritetet ukrainase

15:58 – Orbani u shpreh në lidhje me sanksionet e BE-së kundër Rusisë

15:38 – Presidenti i Ukrainës e falënderoi presidentin dhe popullin e Turqisë

15:09 – Rusia urdhëroi mediat t’i fshijnë artikujt me fjalët “pushtim” ose “sulm”

14:36 – Sanksionet e BE-së ndaj Rusisë: shterim gradual i arsenalit

12:51 – Rreth 100 mijë ukrainas janë strehuar në Poloni që nga fillimi i luftës

11:11 – Beteja për Kievin

10:50 – Maqedonia e Veriut është stabile, investimet e Rusisë dhe Ukrainës në vend janë nën 1 %, deklaroi kryeministri Kovaçevski

  • Për konfliktin e ditës së dytë (25.02.20200) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU
  • Për konfliktin e ditës së parë (24.02.2022) Rusi-Ukrainë LEXO KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button