Ukraina dënoi lëvizjen ‘imorale’ të Moskës, e cila tha se do të lejojë civilët të ikin në Rusi – korridoret humanitare ishin me mina

Rusia njoftoi të hënën “korridore të reja humanitare” për transportimin e ukrainasve të bllokuar nën bombardimet e saj – në Rusi dhe aleatin e saj Bjellorusi, një lëvizje e denoncuar menjëherë nga Kievi si një truk imoral, raporton Reuters, transmeton Portalb.mk.

Njoftimi erdhi pas dy ditësh armëpushime të dështuara për të lënë civilët të largohen nga qyteti i rrethuar i Mariupolit, ku qindra mijëra njerëz janë të bllokuar pa ushqim dhe ujë, nën bombardime të pamëshirshme dhe të paaftë për të evakuuar të plagosurit e tyre.

“Korridoret” e reja do të hapen në orën 10:00 me orën e Moskës nga kryeqyteti Kiev dhe qytetet lindore Kharkiv dhe Sumy, si dhe Mariupol, tha ministria ruse e mbrojtjes.

Sipas hartave të publikuara nga agjencia e lajmeve RIA, korridori nga Kievi do të çonte në Bjellorusi, ndërsa civilët nga Kharkiv do të lejoheshin të shkonin vetëm në Rusi. Rusia do të ndërtojë gjithashtu një transport ajror për të marrë ukrainasit nga Kievi në Rusi, njoftoi ministria.

“Përpjekjet e palës ukrainase për të mashtruar Rusinë dhe gjithë botën e qytetëruar… janë të padobishme këtë herë”, tha ministria.

Një zëdhënës i presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy e quajti lëvizjen “plotësisht imorale” dhe tha se Rusia po përpiqej “të përdorë vuajtjet e njerëzve për të krijuar pamje televizive”.

“Ata janë qytetarë të Ukrainës, ata duhet të kenë të drejtën të evakuohen në territorin e Ukrainës”, tha zëdhënësi për Reuters.

“Ky është një nga problemet që po bën që korridoret humanitare të prishen. Ata duket se janë dakord me to, por ata duan që vetë të japin ndihma humanitare për fotografi televizionesh dhe duan që korridoret të çojnë në drejtimin e tyre.

Pushtimi i Rusisë është dënuar në mbarë botën, detyroi më shumë se 1.5 milionë ukrainas të ikin jashtë vendit dhe shkaktoi sanksione gjithëpërfshirëse që e kanë izoluar Rusinë në një shkallë të pa provuar më parë nga një ekonomi kaq e madhe.

Rruga e evakuimit nga Mariupol ishte minuar, thotë Kryqi i Kuq

Civilëve ukrainas që shpresojnë të largohen nga qytetet ku ata po luftojnë u është thënë të largohen nga rrugët e evakuimit, me disa korridore të mbuluara me mina.

Dominik Stillhart, drejtor i operacioneve për Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC), ka folur në programin Radio 4’s Today të BBC-së.

I pyetur se çfarë nuk shkon me të ashtuquajturit korridore humanitare, ai tha se ata kishin biseduar me të dyja palët “për ditë të tëra”, por problemet mbetën duke konfirmuar detajet e çdo marrëveshje armëpushimi – për të lejuar civilët të dalin nga qytetet e bombarduara.

Stillhart tha se sfida ishte arritja e dy palëve në një marrëveshje që është “konkrete, e zbatueshme dhe e saktë”.

Ai shtoi se deri më tani ka pasur vetëm marrëveshje “në parim”, të cilat janë prishur menjëherë për shkak të mungesës së precizitetit, sa i përket rrugëve dhe kush mund t’i përdorë ato.

Duke ilustruar pikëpamjen e tij, ai tha se disa stafe të Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq ishin përpjekur të dilnin nga Mariupol përgjatë një rruge të rënë dakord të dielën, por shpejt kuptuan se “rruga që u është treguar atyre ishte në të vërtetë e minuar”.

“Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme që të dy palët të kenë një marrëveshje të saktë që ne të jemi në gjendje ta lehtësojmë atë në terren.”

Gjatë fundjavës dy marrëveshje armëpushimi u prishën ndërsa ukrainasit po largoheshin, duke detyruar shumë të kthehen në shtëpitë e tyre pasi predhat ruse filluan të binin si shi.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button