Dita 13: Ofensiva ruse po ngadalësohet, banorët largohen nga qytetet e bombarduara

Ofensiva e Rusisë në Ukrainë vazhdon në ditën e trembëdhjetë, por me një ritëm dukshëm më të ngadaltë sot, kurse një gjenaral i lartë rus ishte vrarë, deklaruan nga ushtria dhe inteligjenca ukrainase, ndërsa banorët e frikësuar u larguan nga qytetet e bombarduara, raporton Reuters. Pushtimi i Rusisë, sulmi më i madh ndaj një shteti evropian që nga Lufta e Dytë Botërore, ka krijuar 1.7 milionë refugjatë, një sërë sanksionesh ndaj Moskës dhe frikë nga një konflikt më i gjerë ndërsa Perëndimi derdh ndihma ushtarake në Ukrainë. Rusia i quan veprimet e saj në Ukrainë një “operacion special” për të cilin thotë se nuk është krijuar për të pushtuar territore, por për të shkatërruar aftësitë ushtarake të fqinjit të saj jugor dhe për të kapur ata që ajo i konsideron si nacionalistë të rrezikshëm, transmeton Portalb.mk.


22: 10 – Paralajmërohet se Putin mund të përshkallëzojë sulmet ndaj Ukrainës

21:07 – “Morgan Stanley” parashikoi që Rusia mund të bankrotojë deri më 15 prill

19:57 – Ukrainasit po inspirojnë miliona njerëz, vlerësoi Johnson

19:39 – Ndikimi i ndalimit të importit të naftës ruse në SHBA

18:42 – FIFA hap sesion merkatoje për të huajt që duan të largohen nga kampionatet e Rusisë dhe Ukrainës

18:09 – SHBA-ja ndaloi importet e naftës nga Rusia

17:01 – Sulmet në spitalet e Ukrainës po shtohen ndjeshëm, alarmojnë nga OBSH-ja

16:15- Ukraina: Një gjeneral rus i vrarë në Harkiv

16:10- Në pritje të njoftimit të Bidenit kërcen çmimi i naftës

15:39- Biden pritet të ndërmarrë masa të reja kundër Rusisë

15:33- Rama paralajmëroi vështirësi ekonomike si pasojë e luftës në Ukrainë

15:28- Stoltenberg bëri thirrje për “korridore të vërteta humanitare” në Ukrainë

15:23- OKB: Mbi 1,200 civilë të vrarë ose të plagosur

15:20- Presidenti i Kinës kërkon përmbajtje në Ukrainë

13:53 – Zelensky: Shumë kohë më parë e kam humbur interesin për NATO-n, ata nuk janë gati ta pranojnë Ukrainën

13:41 – Ukraina dhe Rusia kanë rënë dakord për evakuimin e civilëve nga disa zona

13:37 – Shell do të tërhiqet nga Rusia

12:21 – HRW: Rusia mund të ketë thyer ligjet e luftës në Irpin

12:07 – Çfarë do të thotë “Z” dhe pse u bë simbol i luftës për Rusinë?

10:57 – Forcat ruse sulmuan konsullatën shqiptare në Kharkiv (VIDEO)

10:37 – Lufta në Ukrainë shok për tregjet e financave

10:17 – Rusia kërcënoi Gjermaninë me mbylljen e rubinetit të gazit

09:27 – Putin tha se nuk do të dërgojë rekrutë në Ukrainë

09:15 – Lufta në Ukrainë mund të rrisë urinë në botë

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button