Dita 15: Presidenti ukrainas akuzoi Rusinë për gjenocid (VIDEO)

Pushtimi i Ukrainës nga ana e Rusisë ka hyrë në javën e tretë, përkatësisht në ditën e 15. Në qytetin Mariupolit dje është bombarduar materniteti. Nënkryetari i qytetit të rrethuar të Mariupolit në Ukrainën jugore për BBC-në tha se gjatë këtij bombardimi janë vrarë tre persona – përfshirë një fëmijë. Të paktën shtatëmbëdhjetë të tjerë thuhet se u plagosën, përfshirë gra shtatzëna. “Jam absolutisht i sigurt se ata dinë për këtë objekt dhe ky është spitali i tyre i tretë që po shkatërrojnë në këtë qytet”, tha Sergei Orlov për BBC. Nga ana tjetër, Rusia thotë se bombardimi në spital është ‘lajm i rremë’. Ndërkohë, presidenti ukrainas Volodimir Zelenskiy akuzon Rusinë për gjenocid. Sot gjithashtu pritet që ministrat e jashtëm të dy vedeve të takohennë Turqi, transmeton Portalb.mk.

20:02 – U zbardh telefonata Biden – Erdogan

19:53 – Më shumë se 80,000 njerëz u evakuuan nga rrethi i Kievit dhe Sumyt

15:31- Kuleba dhe Lavrov ranë dakord të vazhdojnë punën për zgjidhjen e krizës humanitare në Ukrainë

14:01 – Scholz dhe Macron i kërkuan Putinit armëpushim në Ukrainë

13:19 – Rusi – Ukrainë, pa marrëveshje për korridore humanitare dhe armëpushim

12:35 – Nuk është e vërtetë që ish miss Ukraina është përfshirë në luftimet në Ukrainë

11:46 – Lavrov: Duam që rruga e vërtetë e negociatave të mos keqpërdoret në asnjë mënyrë

11:32 – Propagandë: Aktorët serbë portretizohen si heronj të luftës në luftën e Ukrainës

11:25 – Britania vendosi sanksione ndaj Roman Abramoviç, duke ndaluar shitjen e Chelseas

10:06 – Sot pritet që ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës të takohen në Turqi

10:01 – Shtëpia e Bardhë: Rusia mund të përdorë armë kimike ose biologjike në Ukrainë

09:30 – SHBA: Rreth 6.000 ushtarë rusë mund të jenë vrarë në Ukrainë

09:27 – OBSH: Rusia sulmoi 18 objekte shëndetësore në Ukrainë

09:10 – Ukraina kërkoi Gjykatë Speciale për hetimin e krimeve ruse

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e trembëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katërmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button