Dita 14: Rusia dhe Ukraina kanë rënë dakord për armëpushime lokale për evakuimin e civilëve

Në ditën e katërmbëdhjetë të konfliktit, Ukraina po përpiqet të evakuojë civilët përmes gjashtë “korridoreve humanitare”, duke përfshirë nga qyteti i Mariupolit, ka thënë zëvendëskryeministri i vendit. Iryna Vereshchuk tha në një video – deklaratë se forcat e armatosura ukrainase kishin rënë dakord të ndalonin gjuajtjen në ato zona nga ora 9 e mëngjesit deri në 21:00 me orën lokale dhe u kërkoi forcave ruse të përmbushin angazhimin e tyre për armëpushime lokale, transmeton Portalb.mk.

20:28 – BE-ja shtoi në listën e sanksioneve edhe 160 shtetas rusë

19:20 – Blinken siguroi vendet baltike, NATO do t’i mbrojë nëse Rusia sulmon

19:00 – Ukraina raportoi për të plagosur nga sulmi në spitalin për fëmijë në Mariupol

18:13 – Polonia me kërkesë deri te vendet e NATO-s në lidhje me Ukrainën

16:18 – Scholz: Nuk do të dërgojmë avionë luftarakë në Ukrainë

13:59 – Viktimë e sulmeve ruse mbi Ukrainë, e akuzuar në mënyrë të rreme si një ,,artiste e shtypit transatlantik”

14:32 – Banka e Rusisë vendosi kufizime për paratë e gatshme

13:54 – Me incizim nga një videolojë portretizohet “Fantazma e Kievit”

13:13 – Kievi zhvilloi koncertin klasik “Qielli i lirë” në mbështetje të thirrjes së popullit dhe Presidentit Zelensky drejtuar liderëve botërorë për mbylljen e qiellit

12:04 – Rusia publikoi dokumentin që pretendon se në mars Ukraina planifikonte ofensivë në Donbas

11:32 – Edhe Coca-Cola, McDonald’s, Starbucks, Pepsi dhe Heineken po largohen nga Rusia

11:27 – Edhe Coca-Cola, McDonald’s, Starbucks, Pepsi dhe Heineken po largohen nga Rusia

10:24 – Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës do të takohen në Turqi

10:17 – HRW pyet pse BE-ja nuk reagoi si me ukrainasit edhe më 2015

10:11 – Çfarë loje luan Vuçiqi?

09:10 – BE do t’u japë fund gradualisht importeve ruse të energjisë

Rusia pushtimin në Ukrainë e filloi më 24 shkurt. Shpërthime u dëgjuan herët të mërkurën pranë kryeqytetit ukrainas të Kievit, presidenti ukrainas Volodimir Zelenskyy tha se Rusia kishte kryer sulme në infrastrukturën ushtarake dhe mbi rojet kufitare në rajonin e Donbas. Ai e ftoi popullatën që ta mbështesë ushtrinë e cila po lufton me forcat ruse.

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë, lexo KËTU
 • Dita e trembëdhjetë, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button