Ukraina: Tre gazetarë të vrarë, dhjetëra të plagosur

Tre gazetarë janë vrarë dhe më shumë se 30 të tjerë janë plagosur në Ukrainë, qëkur Rusia ka nisur pushtimin, më 24 shkurt, tha të martën shefja e të drejtave të njeriut në Parlamentin ukrainas, Lyudmyla Denisova, transmeton REL.

“Së paku 35 gazetarë janë bërë viktima” të forcave ruse, përfshirë tre të vdekur, tha ajo.

Gazetari amerikan, Brent Renaud, u qëllua për vdekje të dielën në periferi të Kievit.

Gazetari ukrainas, Evgeny Sakun, u vra nga sulmi në një kullë televizive në Kiev, ndërsa Viktor Dudar, një tjetër ukrainas, u vra në luftimet pranë qytetit jugor, Mikollaiv.

Denisova tha se disa gazetarë, përfshirë britanikë, danezë dhe zviceranë, janë plagosur në dhunë.

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e njëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dymbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e trembëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katërmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pesëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntëmbëdhjetë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button