Ruskovska do të kandidojë për shefe të Prokurorisë për Krim të Organizuar

Vilma Ruskovska, prokurore dhe ish-drejtuese e Prokurorisë për Ndjekjen e Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, tha sot se pezullimin e saj si dhe kallëzimin penal e sheh si presion ndaj saj dhe ndaj të gjithë prokurorëve publikë që të kenë kujdes se për kë iniciojnë procedurë. Kështu ka deklaruar pasi ka dhënë deklaratë në Prokurori, pas kallëzimit penal për keqpërdorim të detyrës zyrtare gjatë bastisjes së kryer më 18 korrik të këtij viti në Administratën e Policisë Financiare nga Prokuroria Publike, njofton Portalb.mk.

Ajo ka bërë të ditur se ka kandiduar sërish për pozitën e kreut të Prokurorisë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe se pret mbështetje nga kolegët e saj.

“Kam dhënë deklaratë pas kallëzimit penal nga Administrata e Policisë Financiare për keqpërdorim të pozitës dhe autoritetit zyrtar dhe për gjoja falsifikimin e dokumenteve. Ky është një hetim dhe unë jam hetuar si i dyshuar. Pres që paraqitja të refuzohet”, tha Ruskovska.

Ajo tha se nuk kishte inspektuar provat dhe nuk dinte se cilat prova ishin mbledhur, por tha se disa pjesë të rastit janë siguruar nga Prokuroria e Krimit të Organizuar. Ajo tha gjithashtu se e kishte parë kallëzimin penal.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button