Reagimet e liderëve botërorë pas sulmit në centralin bërthamor

Në gjithë botën ka pasur reagime pas sulmit rus në centralin më të madh bërthamor në Zaporizhja, në jug të Ukrainës, transmeton REL.

Sulmi ka nxitur zjarr në një ndërtesë administrative, mirëpo vetë centrali është i sigurt – ndonëse nën kontrollin rus.

 • Kryeministri britanik, Boris Johnson:

“Veprimet e pamatura të presidentit rus, Vladimir Putin mund të kërcënojnë drejtpërdrejt sigurinë e gjithë Evropës”

 • Ministri britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace:

“Nuk është e rrezikshme vetëm për Ukrainën dhe rusët, është e rrezikshme për Evropën, dhe është lojë me zjarrin që vërtet është përtej asaj që ka të bëjë me logjikën apo domosdoshmërinë”, ka thënë

 • Kryeministri kanadez, Justin Trudeau

“Sulmet e tmerrshme” nga Rusia “duhet të ndalen menjëherë”

 • Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg:

“Sulmi demonstron “pamaturinë e kësaj lufte dhe rëndësinë e dhënies fund të saj”

 • Kryeministri italian, Mario Draghi:

“Sulmi është i “tmerrshëm” dhe “sulm ndaj sigurisë së secilit”

 • Kryeministri norvegjez, Jonas Gahr Store:

“Ky lloj i sulmit është çmenduri”

 • Dita e parë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e dytë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tretë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e katër e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e pestë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e gjashtë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e shtatë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e tetë e konfliktit, lexo KËTU
 • Dita e nëntë e konfliktit, lexo KËTU

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button