Mariçiq: Takimi i parë i grupit punues dhe formulimi i ndryshimeve kushtetuese pas Pashkëve

Grupi punues i Ministrisë së Drejtësisë për ndryshimet kushtetuese, me të cilat bullgarët dhe komunitetet e tjera më të vogla duhet të futen në preambulën e kushtetutës, do të ketë mbledhjen e parë pas festave të Pashkëve dhe do të fillojë formulimin e propozimet për amendamentet për të cilat më pas do të hapet diskutim publik. Kështu ka thënë sot zëvendëskryeministri për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, në një intervistë për “Studio 10” në TV 24, ku ka treguar se pret që të gjithë të jenë të përgjegjshëm në këtë proces, transmton Portalb.mk nga 360 Gradë.

Ministria e Drejtësisë bëri të ditur dje përbërjen e grupit punues, me anëtarët e propozuar nga partitë dhe institucionet, ndërsa ekspertët që do të jenë pjesë e këtij organi, sipas njoftimeve, duhet të dihen deri në fund të javës. Në grupin punues do të jenë vetëm përfaqësuesit e partive që janë pjesë e qeverisë, ndërsa VMRO-DPMNE dhe partitë e tjera opozitare refuzuan të përfshihen në proces.

“Po shfrytëzojmë harkun kohor të plotë që kemi dhe duke u nisur nga një supozim se të gjithë do të jenë përgjegjës në këtë proces. Ministria e Drejtësisë ftoi partitë dhe ekspertët që të propozojnë përfaqësuesit e tyre. Shumica prej tyre e bënë. Menjëherë pas pushimeve do të ketë mbledhje dhe formulim propozimesh për ndryshime kushtetuese. Pas atij formulimi presim që të kemi diskutim publik dhe më pas të hyhet në Parlament”, tha Mariçiq.

Ai theksoi se qëllimi është të mos humbet kohë sepse negociatat tashmë kanë filluar dhe procesi i skriningut me BE-në është në vijim.

Përvoja e deritanishme, theksoi Mariçiq, ka treguar se nëse detyrimet e tilla lihen në pritje, me kalimin e kohës ato bëhen më të vështira, jo më të lehta.

“Në të njëjtën kohë, duhet të kemi parasysh se ky vit është vendimtar për zgjidhjen e disa çështjeve në rajon. Prandaj ka presion për zgjidhjen e problemit me Kosovën dhe situatën në Mal të Zi. Viti i ardhshëm është një vit zgjedhor në BE, i cili do të marrë gjashtë muaj për të vendosur institucionet e reja evropiane,” tha Mariçiq.

Mariçiq është optimist se ndryshimet kushtetuese mund të arrihen, nëse qëndrojmë të fokusuar në detyrimet e kuadrit negociator dhe propozimit francez.

Sa i përket kërkesave që vijnë nga disa palë, përveç përfshirjes së bullgarëve, me ndryshimet kushtetuese duhet të përfshihen edhe çështje të tjera, Mariçiq thotë se kjo është legjitime, por qëndrimi i tij është që për momentin fokusi të mbetet në duke siguruar një shumicë prej dy të tretash për shtimin në Preambulë të pjesëve të popullit malazez, kroat dhe bullgar.

Ai edhe një herë shprehu keqardhjen e tij që VMRO-DPMNE-ja opozitare e humbi mundësinë për të marrë pjesë në një proces të tillë, siç tha ai, kyç, identik me atë se si e humbën procesin për hyrjen e vendit në NATO.

Me shtimin e komuniteteve të tjera në Kushtetutë, sipas Mariçiqit, shteti unitar nuk do të cenohet.

Mariçiq thotë në intervistë se nëse amendamentet kushtetuese nuk kalojnë në Kuvend, do të kemi bllokadë të negociatave që kanë nisur de fakto dhe de jure. Kur ka mosmarrëveshje, ato duhet të zgjidhen, theksoi ai, duke përmendur në këtë kontekst mosmarrëveshjen ndërmjet Kroacisë dhe Sllovenisë gjatë negociatave të Kroacisë për anëtarësim në BE.

Ndryshe, në prag të formimit të grupit punues për ndryshime kushtetuese, lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, katër ditë më parë ka konfirmuar se partia e tij nuk do të marrë pjesë në këtë proces, duke vlerësuar se në këtë fazë është e pakuptimtë dhe se qeveria dëshiron të politizojë procesin .

Partitë opozitare nga blloku shqiptar, të cilat nuk propozuan përfaqësues të tyre në grupin e punës, i shpjeguan këto vendime duke thënë se ndryshimet kushtetuese kërkojnë konsensus nga të gjitha partitë. Ky është qëndrimi i Alternativës, të cilin ditë më parë e ka bërë të ditur sekretari i përgjithshëm i partisë, Zekirija Ibrahimi. Kryetari i Besës dhe kryetari aktual i Komunës së Tetovës, Bilall Kasami, nga ana tjetër, tha se nuk janë kundër përfshirjes së bullgarëve në Kushtetutë, por se do të mbështesin ndryshime të tilla nëse formulimi “gjuha e folur nga 20 përqind e qytetarëve” të zëvendësohet me “gjuha shqipe”. I ngjashëm është edhe qëndrimi i fraksionit të BDI-së, i udhëhequr nga i ashtuquajturi “Grupi i Zjarrit”, nga ku kërkuan të jenë pjesë e grupit të punës për ndryshimet kushtetuese.

Kujtojmë se negociatat me BE-në nuk do të fillojnë derisa të bëhen ndryshimet kushtetuese për përfshirjen e bullgarëve në Kushtetutë nga pala e Maqedonisë së Veriut, të cilat për votim në Kuvend kërkojnë dy të tretat e deputetëve, të cilat shumica nuk i ka, prandaj duhet mbështetje nga opozita maqedonase, ku VMRODPMNE ka paralajmëruar se nuk do të votojnë për ndryshimin e Kushtetutës.

Nëse nuk bëhen ndryshimet kushtetuese deri në nëntor të këtij viti, procesi eurointegrues i RMV-së rrezikon të bllokohet përsëri. Kujtojmë se para heqjes së vetos, hapja e negociatave me Bashkimin Evropian për Maqedoninë e Veriut bllokohej vazhdimisht nga Bullgaria duke vendosur veto.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button