U shënua përvjetori i tretë i pranimit në NATO: Festojmë anëtarësimin, hapim rrugën drejt BE-së

Në kazermën “Ilinden” të Shkupit, sot u mbajt ceremoni qendrore me rastin e trevjetorit të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO, transmeton Portalb.mk.

Në ceremoni folën kryetari i Qeverisë Dimitar Kovaçevski, ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska dhe shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Vasko Gjurçinovski.

“27 marsi është dita kur Maqedonia e Veriut vulosi të ardhmen e saj të sigurisë. Një moment pas të cilit stabiliteti ynë nuk mund të vihet në dyshim nga askush. Dhe nga ajo pikë ne mund të ecim përpara, të fuqishëm dhe me shpejtësi. Ky përvjetor nuk është vetëm një kujtim i momentit kur flamuri maqedonas u shpalos para selisë së NATO-s në Bruksel, edhe pse jam i sigurt se ai imazh do të mbetet i gdhendur përgjithmonë në kujtesën tonë dhe gjithmonë do të ngjallë ndjenja kaq të forta të krenarisë kombëtare. Ky është një moment në të cilin ne pushuam së qeni një pikë në agjendën e sigurisë dhe u bëmë pjesë e tryezës që krijon agjendën botërore të sigurisë”, tha Kovaçevski.

Kryeministri – Dimitar Kovaçevski, foto: Qevria e RMV-së

Me të njëjtin ritëm, tha kryeministri, vendi do të vazhdojë në rrugën e anëtarësimit në Bashkimin Evropian. Ai theksoi në fjalën e tij se “pushtimi brutal ushtarak i paprovokuar i Rusisë në Ukrainë na dha një perspektivë të ndryshme se sa e rëndësishme është siguria dhe stabiliteti.”

“Një luftë që menduam se toka evropiane nuk do ta shihte më kurrë. Në vend të kësaj, vuajtjet njerëzore dhe regresioni i tmerrshëm i destruktivitetit përsëriten dhe shndërrohen më tej në një luftë hibride që përdor armë kibernetike dhe informacioni. Në këtë luftë shkatërruese, vendi ynë, si gjithmonë kur hedhim një vështrim prapa në historinë maqedonase, mbetet i njëjtë, që është të jemi në anën e duhur të historisë. Që në fillim, vitin e kaluar, ne e dënuam këtë konflikt, e mbështetëm dhe vazhdojmë ta mbështesim Ukrainën, për të cilën në vazhdimësi sigurojmë ndihmë”, tha Kovaçevski.

Sipas tij, qëllimi i mbështetjes nuk është vazhdimi i veprimeve ushtarake, por që Ukraina e pavarur të mbrojë pavarësinë dhe sovranitetin e saj territorial dhe popullin e saj.

Shënimi i trevjetorit të anëtarësimit në NATO. Foto: Qevria e RMV-së

Ministrja e Mbrojtjes Sllavjanka Petrovska në fjalën e saj falënderoi ushtrinë dhe më tej iu referua pushtimit brutal ushtarak që Rusia po kryen në Ukrainë.

“Që në momentin e parë Maqedonia e Veriut ishte e qartë. Ne qëndrojmë me vendosmëri dhe vendosmëri në pozicionin – Jo luftës, Jo vuajtjeve, Jo viktimave të pafajshme. Ne morëm vendime për të ndihmuar dhe mbështetur një vend sovran që po bën gjithçka për t’u mbrojtur nga agresioni i jashtëm, dhe e bëmë këtë me arsye dhe me qëllimin për të ndihmuar një popull që thjesht dëshiron të mbrojë sovranitetin e tij”, tha Petrovska.

Lidhur me kontributin për Ushtrinë, ajo tha se “qëllimi nuk ishte vetëm futja e Ushtrisë në NATO, por NATO-ja në Ushtri, me ndryshimin e pajisjeve, me procedurat dhe proceset që po zhvillohen, me personelin që po rafinohet, me kushtet e punës dhe standardi që ka çdo ushtar profesionist, çdo nënoficer dhe oficer i ushtrisë.

Ministrja e Mbrojtjes -Sllavjanka Petrovska, Foto: Qeveria e RMV-së

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Vasko Gjurçinovski, në fjalën e tij theksoi se shteti me qasjen dhe përmbushjen e të gjitha detyrave në ushtri ka treguar se është partner i besueshëm dhe i përgjegjshëm.

“Standardet në trajnim dhe ndërveprueshmëri i kemi arritur shumë më herët se anëtarësimi ynë i plotë, të cilin e konfirmojmë në tre vitet e fundit. Me vendosmëri të vazhdueshme, tre dekada pune të palodhur dhe përkushtim, arritëm integrimin më të shpejtë ushtarak në NATO,” tha ai.

Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Vasko Gjurçinovski, Foto: Qeveria e RMV-së
Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut, Vasko Gjurçinovski, Foto: Qeveria e RMV-së

Në fjalën e tij, Gjurçinovski iu referua edhe sukseseve të Ushtrisë.

Me rastin e shënimit të fillimit të ditëve të NATO-s në vend, sot në Ministrinë e Jashtme u mbajt mëngjesi tradicional i NATO-s, ku morën pjesë zyrtarë të lartë qeveritar, përfaqësues të korit diplomatik dhe institucione të tjera të rëndësishme në vend.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button