Në mënyrë tendencioze dhe pa asnjë provë pretendohet se një raketë ruse vrau 200 oficerë të NATO-s në një bunker në Ukrainë

Në videon e postimit, analisti Gilbert Doctorov nuk paraqet asnjë burim për pretendimin e tij se gjeneralët e NATO-s të fshehur në një bunker në Ukrainë u vranë gjatë një sulmi raketor ndaj Rusisë. Atributi i tij i vetëm është për “rusët”. Sipas zyrtarëve ukrainas, bazat e NATO-s hapen vetëm në territorin e shteteve anëtare të Aleancës dhe Ukraina nuk ka as statusin e kandidatit për NATO. Pretendimet se një bunker me oficerë të NATO-s dyshohet se u godit u konsideruan të pavërteta nga Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së për kontrolluesit e fakteve të huaja, shkruan Vërtetmatësi.

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook ku thuhet:

25.04.2023
Ky informacion është më i madhi që nga fillimi i luftës. RADIO HESHTJE NGA mediumet kryesore (MSM).
Pse – sepse si hakmarrje ndaj një sulmi në një qytet rus, Rusia përdori një raketë hipersonike që nxori jashtë një bunker strategjik të nëndheshëm të mbushur me shefa të NATO-s.

Si pjesë e postimit shpërndahet një intervistë, përkatësisht përfshirja në një program televiziv i Gilbert Doctorov, i cili është firmosur si “analist i pavarur ndërkombëtar”. Në fjalimin e tij në programin televiziv, Doctorov thotë:

Pasi ukrainasit organizuan një mision sabotazhi në rajonin Bryansk (pjesë e Rusisë) në të cilin vdiqën disa njerëz, rusët filluan një sulm hakmarrës në të cilin përdorën për herë të parë gjashtë raketa hipersonike Kinzhal. Njëri prej tyre goditi afër Lviv. Ajo raketë arriti të shkatërrojë thellë një bunker çimentoje, në të cilin ndodheshin 300 oficerë të lartë perëndimorë dhe ukrainas, të cilët menaxhonin në emër të NATO-s në Ukrainë. Dje rusët njoftuan në mënyrë diskrete se 200 prej tyre ishin vrarë – gjeneralë të lartë dhe oficerë të lartë të NATO-s.

Platforma Evropiane për Zgjedhje Demokratike e cilëson Doctorovin (analistin në videon e postimit) si të njëanshëm politik. Deklarata e Doctorov se një raketë goditi një bunker me 300 oficerë të NATO-s në Ukrainë, pason një sulm raketor rus në Ukrainë që ndodhi më 9 mars 2023, kur Moska përdori një raketë hipersonike.

Por më 27 prill 2023, Departamenti i Mbrojtjes i SHBA-së, përmes zëdhënësit të tij, Majori Charlie Dietz, në një email drejtuar kontrolluesve të fakteve të Lead Stories rreth pretendimeve se një bunker me oficerë të NATO-s dyshohet se ishte goditur, tha:

Të gjitha këto pretendime janë të pavërteta. Rusia kënaqet duke krijuar dezinformata.

Kontrolluesit e fakteve të Stop Fake, shkruajnë se më 9 mars 2023, Rusia kreu një bombardim masiv në territorin e Ukrainës, përfshirë rajonin e Lviv. Sipas Yuriy Ignat, një zëdhënës i Forcave Ajrore të Ukrainës, më 9 mars, Rusia lëshoi ​​6 raketa hipersonike Kinzhal në Ukrainë. Siç deklaroi presidenti i komunës territoriale Zolochiv, Igor Grinkov, një nga raketat goditi Zolochiv.

Por ky sulm me raketë nuk goditi një bunker nëntokësor të NATO-s, por dy ndërtesa banimi në fshatin Bolshaya Olshanitsa dhe si pasojë vdiqën pesë persona, shkruajnë kontrolluesit e fakteve të Stop Fake.

Nga aty shtojnë se “vetë teoria se ekziston një lloj bunkeri sekret i NATO-s në Lviv është absurde”.

Lviv ndodhet 50 kilometra nga kufiri me Poloninë, një vend anëtar i NATO-s. Është shumë logjike që nëse do të ketë takime të gjeneralëve të NATO-s dhe Forcave të Armatosura të Ukrainës, atëherë ato do të zhvillohen në territorin e sigurt të një shteti anëtar të NATO-s, shkruajnë kontrolluesit e fakteve të Stop Fake.

Në postimin që po shqyrtojmë, analisti Gilbert Doctorov nuk paraqet asnjë burim për pretendimin e tij se një sulm raketor që Rusia në të vërtetë kreu vrau gjeneralët e NATO-s të fshehur në një bunker në Ukrainë. Atributi i tij i vetëm është për – “Rusët”. Ky dezinformim është publikuar edhe në mediat greke dhe në media pranë Kremlinit.

Këshilltari i Shefit të Shtabit të Presidentit të Ukrainës, Serhiy Leshchenko tha:

Bazat e NATO-s hapen vetëm në territorin e vendeve anëtare të Aleancës dhe Ukraina nuk ka as statusin e kandidatit për NATO.

Kontrolluesit e fakteve të Gvara Media shkruajnë se deri më 30 mars, edhe në mediat kryesore pro Kremlinit, nuk kishte asnjë artikull për sulmin dhe shkatërrimin inekzistent të bazës së NATO-s në Ukrainë.

Do të ishte shumë e vështirë për çdo vend që të fshehë humbje kaq të mëdha njerëzore të 300 personave, veçanërisht nëse janë shtetas të huaj, shkruan Gwara Media.

Për sa i përket vendndodhjes së bazave të NATO-s, sipas Kushtetutës së Ukrainës, domethënë nenit 17 të saj, bazat ushtarake të huaja nuk mund të vendosen në territorin e Ukrainës.

Nga rruga, raketat Dagger tregohen në propagandën ruse si të pathyeshme dhe “janë një makth i Perëndimit”. Ajo shkon aq larg sa të reklamojë gënjeshtra absolute se Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, dyshohet se kishte deklaruar se kishte “frikë nga Kinzhal”.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. Nuk është e vërtetë që një raketë Kinzhal goditi një bunker të mbushur me shefa të NATO-s në Ukrainë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button