Ekipi italian i futbollit mund të mbetet pa emrin e saj

Sampdoria po lufton këtë sezon për mbijetesë. Tani ekipi po përballet me një sulm tjetër ku në rast falimentimi, mund të humbasë emrin e saj të lavdishëm, raporton ABC.

Domethënë, nëse skuadra arrin të ringjallet, nuk do të mund të performojë më me emrin e mëparshëm, në fakt po përsëritet historia me Parmën, e cila kaloi të njëjtat probleme disa vite më parë.

Kujtojmë se në kohën e lulëzimit të futbollit italian, Sampdoria konsiderohej si një nga klubet më të mira, në veçanti, trajneri aktual i kombëtares italiane Roberto Mancini dhe Gianluca Vialli, luajtën atje.

Ata udhëhoqën klubin për të fituar kampionatin italian në 1991 dhe arritën në finalen e Champions League një vit më vonë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button