Mariçiq nga Brukseli: Me vlera evropiane të kapërcehen provokimet dhe incidentet

Zëvendëskryeministri përgjegjës për çështje evropiane, Bojan Mariçiq, në takimin dypalësh me eurodeputetin bullgar dhe raportuesin për Maqedoninë e Veriut në Parlamentin Evropian, Ilhan Kuçuk, tha se bashkëpunimi dhe respekti i ndërsjellë si modele suksesi janë po aq të nevojshme për anëtarët e BE-së sa edhe për shtetet që janë në rrugë për t’u anëtarësuar në BE, transmeton Portalb.mk.

“Respekti dhe vlerësimi i ndërsjellë i ndërtuar mbi vlerat evropiane është modeli i vetëm i suksesit për brezat e tanishëm dhe të ardhshëm. Ne e dimë se gjithmonë do të ketë faktorë në të dy anët e kufirit, si dhe jashtë atyre kornizave, që duan incidente, nacionalizëm, konflikte dhe kthim në të kaluarën”, tha Mariçiq në takim.

Zëvendëskryeministri së bashku me eurodeputetin Kuçuk konfirmuan se përkundër të gjitha provokimeve dhe përpjekjeve për të prishur marrëdhëniet e mira, të dy së ​​bashku me qytetarët dëshirojnë dhe mbrojnë fuqishëm bashkëpunimin dhe fqinjësinë e mirë që sjell prosperitet për të dy vendet dhe të dy popujt dhe ata besojnë se edhe ky opsion është më i madh dhe më i fortë dhe se me siguri do të mbizotërojë në këtë situatë.

Në kuadër të vizitës zyrtare në Bruksel në Parlamentin Evropian, Mariçiq u takua edhe me eurodeputetët Irena Joveva dhe David McAllister, me të cilët diskutuan për rrjedhën e procesit të skriningut, planin e reformave dhe detyrimet dhe detyrat që kemi deri në fund të këtij vit.

Në takimin me McAllister u theksua se tani Maqedonia e Veriut duhet të përqendrohet në reformat dhe konsensusin politik sepse ato janë garantuesit e përparimit të shpejtë në rrugën drejt BE-së. McAllister tha gjithashtu se Evropa po përballet me sfida të sigurisë dhe prandaj është e rëndësishme që rajoni të mbetet i qëndrueshëm në rrugën evropiane.

“Anëtarësimi në BE duhet të mbetet prioriteti ynë i politikës së jashtme, si dhe të zbatojmë reformat e nevojshme në mënyrë që të mund të përmbushim qëllimin dhe vizionin tonë, që viti 2030 të jetë viti i anëtarësimit në BE”, theksoi Mariçiq.

Mariçiq bisedoi edhe me eurodeputeten Irena Joveva e cila i ka konfirmuar energjinë pozitive për Maqedoninë e Veriut dhe mbështetjen e eurodeputetëve dhe Parlamentit Evropian për negociatat me BE-në.

“Hapja e dialogut politik në Kuvend dhe bashkëpunimi i përbashkët për integrimet evropiane do të nënkuptojë hyrjen e Maqedonisë së Veriut në fazën tjetër të procesit. Maqedonia e Veriut ka kapacitet dhe ne jemi të bindur se progresi dhe rezultate të prekshme tani janë të nevojshme kur bëhet fjalë për zbatimin e planit të reformës dhe fushave kyçe si sundimi i ligjit, gjyqësori dhe lufta kundër korrupsionit”, theksoi Mariçiq.

Mariçiq sot në Bruksel do të takohet me Komisionerin Evropian për Zgjerim Oliver Varhei, me drejtorin e ri të përgjithshëm të Drejtorisë së përgjithshme për politikat e fqinjësisë dhe zgjerimin e Komisionit Evropian (DG NEAR), Gert Jan Koppmann, me ushtruesen e detyrës së drejtorit për Ballkanin Perëndimor në Drejtorinë e Përgjithshme për fqinjësi dhe negociata për zgjerimin e Unionit, Mikela Matuela dhe drejtori i Sekretariatit të CEFTA-s, Emir Xhikiq.

Ndryshe, pas rekomandimit të presidentit të Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski për ndalimin e hyrjes në vend të një eurodeputeti bullgar dhe disa personave të tjerë, kanë ardhur edhe reagimet e partia të disa funksionarëve nga Bullgaria. Presidenti i Bullgarisë dje ka komentuar deklaratat e Pendarovskit duke shtuar se për këtë do të aktivizohen të gjithë mekanizmat evropianë për t’i dhënë fund, siç thotë urrejtjes dhe histerisë antibullgare.

Presidenti i vendit Stevo Pendarovski të hënën në një konferencë për media pas seancës së Këshillit të Sigurimit informoi se sipas të gjitha vlerësimeve dhe analizave të shërbimeve kompetente të sigurisë, përkujtimi i lindjes së Goce Dellçevit më 4 shkurt do të jetë një ngjarje me rrezik të lartë të sigurisë, sepse strukturat e organizuara në Bullgari, të cilat po bëjnë fushata antishtetërore ndaj Maqedonia e Veriut po mobilizon më shumë njerëz për të ardhur në Shkup

Qeveria pas seancës së djeshme njoftoi se ka arritur në konkluzione lidhur me shënimin  e ditëlindjes së Goce Dellçevit, 4 shkurt, dhe ka ngarkuar MPB-në që të marrë të gjitha masat për sigurimin e ngjarjes, në përputhje me rekomandimet e Këshillit të Sigurimit.

Megjithatë, në pjesën rreth propozimit të Pendarovskit që eurodeputeti dhe disa qytetarë të tjerë bullgarë të shpallen persona non grata, Qeveria nuk ka marrë akoma vendim.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button