Reagime nga Bullgaria pasi Pendarovski propozoi ndalesën për hyrje në RMV të disa funksionarëve bullgarë

Pas rekomandimit të presidentit të Maqedonisë së Veriut Stevo Pendarovski për ndalimin e hyrjes në vend të një eurodeputeti bullgar dhe disa personave të tjerë, kanë ardhur edhe reagimet e parta të disa funksionarëve nga Bullgaria. Presidenti i Bullgarisë dje ka komentuar vendimin Pendarovski duke shtuar se për këtë se do të aktivizohen të gjithë mekanizmat evropianë për t’i dhënë fund, siç thotë urrejtjes dhe histerisë antibullgare, transmeton Portalb.mk.

“Tani e kuptoni pse kam luftuar kaq shumë për të drejtat e bullgarëve maqedonas që ata të mbrohen në Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe kjo duhet të jetë parakusht për fillimin e negociatave. Pra, Republika e Maqedonisë së Veriut nuk ka filluar negociatat. Ata ende nuk e kanë hapur derën e dhomës ku po zhvillohen këto negociata. Pres që institucionet e Republikës së Maqedonisë së Veriut të dëshmojnë, jo vetëm që nuk janë pjesë e fushatës antibullgare, kjo nuk mjafton më, është koha që ata të dëshmojnë se po luftojnë aktivisht kundër kësaj fushate. Në rastin tonë, të jeni të sigurt se do të aktivizohen të gjithë mekanizmat evropianë, që t’i jepet fund kësaj urrejtjeje dhe histerie antibullgare”, tha Radev, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve për të komentuar deklaratat e djeshme të Pendrovskit.

Ndaj këtij vendimi ka reaguar edhe ish-zëvendëskryeministrja dhe ministrja e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva. Ajo në një intervistë për BGNES, në të cilën komenton deklaratat e Pendarovskit pas Këshillit të Sigurimit, tha se presidenti i Maqedonisë Stevo Pendarovski nuk mbron interesat e atdheut të tij, por i shërben politikave të Serbisë dhe Rusisë në Ballkan.

Zaharieva kërkon reagim të ashpër nga Bullgaria në lidhje me deklaratat e presidentit të Maqedonisë, të cilat, siç thekson ajo, nuk ndihmojnë në zhvillimin e marrëdhënieve bilaterale mes Sofjes dhe Shkupit.

Deklaratat e Pendarovskit po bëjnë bujë në koluaret politike bullgare për të dytën ditë, dhe një atmosferë e tillë prek edhe mediat, gjë që pasqyrohet edhe në formulimin e pyetjes së gazetarit të BGNES-it drejtuar Zaharievës për këtë temë. Përndryshe, ai vetë fillon të komentojë deklaratat e presidentit Pendarovski, duke i vlerësuar si “të tmerrshme, për të mos thënë raciste dhe naziste”.

“Bullgaria duhet të ketë një reagim definitiv dhe të prerë ndaj deklaratës së Presidentit të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski. Për fat të keq, kjo nuk është hera e parë që ai bën deklarata të ashpra që nuk ndihmojnë në zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe”, thotë Zaharieva, e cila aktualisht është deputete në Kuvendin Kombëtar të 48-të të Bullgarisë dhe kryetare e Komisionit për Politikë të Jashtme.

Nga kjo pozitë ajo për sot ka thirrur një seancë të komisionit, në të cilën duhet të dëgjohet ambasadori bullgar i Bullgarisë në vend, Angel Angelov, i cili këto ditë ishte thirrur në konsultime në Sofje.

“Është shumë e rëndësishme të dëgjohet nga ai vetë, se cila është mënyra për të normalizuar marrëdhëniet, cili duhet të jetë reagimi bullgar, të dëgjohet qëndrimi i përfaqësuesve të popullit dhe shefit të diplomacisë”, thotë Zaharieva në intervistë.

Sa i përket marrëdhënieve mes dy vendeve, ajo pajtohet që ato të qetësohen, por menjëherë shton se për këtë para së gjithash duhet bashkëpunimi i autoriteteve zyrtare në Shkup sepse, siç thotë ajo, pa ndihmën e tyre “tensioni drejt bullgarëve maqedonas përshkallëzohet”.

Lidhur me propozimin e Pendarovskit drejtuar Qeverisë së Maqedonisë së Veriut për ndalimin e hyrjes në vend të një eurodeputeti dhe disa shtetasve të tjerë bullgarë, ish shefja e diplomacisë bullgare thotë se sinqerisht shpreson që Qeveria e Maqedonisë të mos e respektojë kërkesën e tij.

“Kjo (nëse qeveria pranon të ashtuquajturat kërkesa) do të përshkallëzojë shumë më tepër marrëdhëniet dypalëshe. Kjo do t’u shërbejë atyre politikanëve bullgarë që nuk duan t’i lënë në territorin e RMV-së. Disa prej tyre nuk ndihmojnë as në normalizimin e marrëdhënieve”, thotë deputetja e GERB-it.

Vizitën e shefit të diplomacisë maqedonase Bujar Osmani të dielën, gjatë së cilës së bashku me kolegun e tij bullgar kanë vizituar sekretarin e rrahur të klubit bullgar “Car Borisi III”, Hristijan Pendikov, ajo e vlerëson si përpjekje për të qetësuar situatën.

“Dëgjuam falje nga ministri Osmani, por jo nga kryeministri i tyre”, thotë Zaharieva dhe thekson se Pendikov dhe qytetarët e tjerë me vetëdije bullgare në Bullgari jetojnë në pasiguri në Maqedoninë e Veriut.

Ish-ministrja dhe deputetja aktuale bullgare thotë se nuk është hera e parë që ka dhunë fizike ndaj bullgarëve të Maqedonisë dhe pretendon se ndaj tyre çdo ditë bëhet presion verbal dhe se e gjithë kjo ndodh me miratimin e autoriteteve në Shkup.

“Fakti është se Hristijan Pendikov nuk ndihet i sigurt dhe ka frikë të kthehet. Fakti është se ai ka preferuar të kurohet në Bullgari”, thotë Zaharieva.

Presidenti i vendit Stevo Pendarovski të hënën në një konferencë për media pas seancës së Këshillit të Sigurimit deklaroi se do t’i propozojë Qeverisë ndalimin e hyrjes në vend të një deputeti të Parlamentit Evropian nga Bullgaria dhe disa personave të tjerë – shtetas të Bullgarisë për shkak të veprimeve që kanë ndërmarrë dhe po ndërmarrin kundër vendit tonë.

Ai informoi se sipas të gjitha vlerësimeve dhe analizave të shërbimeve kompetente të sigurisë, përkujtimi i lindjes së Goce Dellçevit më 4 shkurt do të jetë një ngjarje me rrezik të lartë të sigurisë, sepse strukturat e organizuara në Bullgari, të cilat po bëjnë fushata antishtetërore ndaj Maqedonia e Veriut po mobilizon më shumë njerëz për të ardhur në Shkup

Qeveria pas seancës së djeshme njoftoi se ka arritur në konkluzione lidhur me shënimin  e ditëlindjes së Goce Dellçevit, 4 shkurt, dhe ka ngarkuar MPB-në që të marrë të gjitha masat për sigurimin e ngjarjes, në përputhje me rekomandimet e Këshillit të Sigurimit.

Megjithatë, në pjesën rreth propozimit të Pendarovskit që eurodeputeti dhe disa qytetarë të tjerë bullgarë të shpallen persona non grata, Qeveria nuk është deklaruar në seancën e djeshme.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button