Shkup, sot do të shfaqet opera komike “RITA” e Gaetano Doniceti

Opera komike në një akt “Rita” nga Gaetano Doniceti do të shfaqet në skenën e vogël të Operës dhe Baletit Nacional, sot, 21 shtator, me fillim në ora 20:00, njoftoi Opera dhe Baleti Nacional, transmeton Portalb.mk.

“Rita” është një rrëfim për Ritën e bukur, e cila është përfshirë në intrigat e mosmarrëveshjeve bashkëshortore, por që kanë një përfundim komik dhe të lumtur.

Me orkestrën do të dirigjojë Bisera Çadllovska, regjisor është Trajko Jordanovski, skenografia dhe kostumet janë të Marija Veteroska, kurse mjeshtër koncerti është Jane Bakevski.

Ekipin e solistëve e përbëjnë Ana Rojdeva, Jane Dunimagloski, Vasko Zdravkov, Borko Bixhovski.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button