17-vjeçarja, Robin West, ndryshe nga bashkëmoshatarët e saj, përdor celular “dumbphone” (FOTO)

Shtatëmbëdhjetë vjeçarja, Robin West, është ndryshe nga bashkëmoshatarët të saj, ajo nuk ka një smartphone. Në vend që të përdor TikTok dhe Instagram gjatë gjithë ditës, ajo përdor një të ashtuquajtur “dumbphone”, shkruan BBC, transmeton Portalb.mk.

Këto janë celularë me funksionalitete shumë të kufizuara në krahasim me një iPhone. Me këtë celular ju mund të bëni telefonata dhe të shkruani mesazhe. Nëse jeni me fat mund të dëgjoni radio dhe të bëni fotografi me kualitet të dobët, por, definitivisht nuk mund të lidheni me internetin ose të përdorni aplikacione.

Këto pajisje janë të ngjashme me disa nga celularët e parë që njerëzit blenë në fund të viteve 1990.

Vendimi i Robin West për të hequr dorë nga smartfoni i saj i mëparshëm ndodhi dy vjet më parë dhe ishte një gjë e momentit. Ndërsa kërkonte një celular zëvendësues në një dyqan, ajo u josh nga çmimi i ulët i një “telefoni me tulla”.

Celulari i saj aktual, nga firma franceze MobiWire, i kushtoi asaj vetëm 8 paund.  Për shkak se nuk ka funksionalitet smartphone, ajo nuk ka një faturë të shtrenjtë mujore për t’u shqetësuar.

Robin West
Robin West

“Derisa bleva një telefon me tulla nuk e vura re se një smartphone po më pushtonte jetën. Kam pasur shumë aplikacione të mediave sociale në të dhe nuk kam bërë aq shumë punë për arsye se gjithmonë isha në telefonin tim. Jam e kënaqur me celularin, nuk mendoj se më kufizon. Unë jam padyshim më proaktiv.” thotë ajo.

 

Sipas një raporti nga firma softuerike SEMrush, dumbphones po vazhdojnë të gëzojnë një ringjallje. Kërkimet në Google për to u rritën me 89% midis viteve 2018 dhe 2021.

Ndërsa shifrat e shitjeve janë të vështira për t’u arritur, një raport tha se blerjet globale të telefonave jo të mençur do të arrinin një miliard njësi vitin e kaluar, nga 400 milionë në vitin 2019. Kjo krahasohet me shitjet në mbarë botën prej 1.4 miliardë telefonash të mençur vitin e kaluar, pas rënies prej 12.5%  në vitin 2020.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button