RMV, 8 persona ndërruan jetë, 373 raste të reja me Kovid-19

Nga Ministria e Shëndetësisë njoftuan se gjatë 24 orëve të fundit në vend janë kryer 2.345 teste për Kovid-19 nga të cilët, 373 kanë rezultuar pozitiv kurse 8 persona kanë humbur betejën me virusin. Në vend sot janë regjistruar 309 persona të shëruar nga virusi korona, shkruan Portalb.mk.

Në gjithë vendin  ndërruan jetë 8 pacientë të infektuar me virusin korona: 5 pacientë nga Shkupi (94, 81, 79, 78 dhe 76v), një pacient nga Kumanova (66v), Gostivari (61v) dhe Prilep (76v).

Rastet e reja:

 • Shkup – 155,
 • Prilep – 47,
 • Kavadari – 23,
 • Ohër – 22,
 • Kumanovë – 20,
 • Tetovë – 17,
 • Strugë – 10,
 • Manastir – 9,
 • Veles,7
 • Strumicë 7
 • Berovë – 7
 • Shtip, 6
 • Kriva Pallanka 6
 • dhe Dellçevë – 6
 • Negotinë – 5,
 • Dibër 4
 • Vallandovë – 4
 • Gostivar, 3
 • Koçan, 3
 • Resnjë, 3
 • Probishtip 3
 • Kratovë – 3,
 • Gjevgjeli – 2
 • Kërçovë – 1.

Pacientët e shërruar:

 • Shkup – 114,
 • Ohër – 40,
 • Kavadarci – 20,
 • Kumanovë – 18,
 • Strugë – 16,
 • Veles – 14,
 • Tetovë 12
 • Prilep – 12
 • Kërçovë 8
 • Negotinë – 8
 • Manastir – 7,
 • Demir Kapija – 5,
 • Shtip, 4
 • Strumicë 4
 • Koçani – 4
 • Gjevgjelia, 3
 • Berova 3
 • Krusheva – 3
 • Radovishi, 2
 • Dellçeva, 2
 • Probishtipi, 2
 • Vinica 2
 • Makedonski Brod – 2
 • Resnja, 1
 • Kriva Pallanka,1
 • Vallandova
 • Kratova – 1.

Rastet aktive:

Shkup 42900, aktiv 2845
Kumanovë 5420, aktiv 244
Tetovë 5312, aktiv 225
Prilep 4965, aktiv 393
Gostivar 3713, aktiv 116
Shtip 3590, aktiv 92
Manastir 3339, aktiv 127
Veles 3313, aktiv 229
Ohër 3089, aktiv 367
Kavadarci 3023, aktiv 438
Strumica 2638, aktive 149
Struga 2337, aktive 159
Koçani 1777, aktiv 48
Kërçovë 1752, aktiv 59
Sveti Nikolla 1100, aktiv 24
Gjevgjeli 1090, aktiv 102
Negotina 1066, aktiv 94
Dibër 785, aktiv 42
Resnjë 784, aktiv 66
Kriva Pallanka 775, aktiv 46
Radovish 741, aktiv 41
Dellçeva 713, aktiv 224
Berova 631, aktiv 34
Probishtipi 526, aktiv 20
Vinica 507, aktiv 23
Vallandova 347, aktive 19
Demir Hisar 256, aktiv 11
Kratova 257, aktiv 28
Makedonski Brod 251, aktiv 8
Krushevë 246, aktiv 47
Bogdanci 233, aktiv 10
Demir Kapija 227, aktiv 28
Makedonska Kamenica 193, aktiv 5
Pehçeva 183, aktive 3
Dojran 95, aktiv 12

Ndryshe, nga gjithsej 494.719 teste të realizuara, numri i përgjithshëm i të diagnostikuarve me Kovid-19 në vend nga fillimi i pandemisë është 98.174 ndërsa i të shëruarve 88.778, jetën e kanë humbur gjithsej 3.018 ndërsa raste aktive aktualisht ka 6.378.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button