Ahmeti: Qeveria të formohet sa më parë, Ukraina nuk është larg (VIDEO)

Rrezik nga jashtë nuk ka, dhe si rrjedhojë nuk ka asnjë arsye për shpalljen eventuale të gjendjes së jashtëzakonshme, thotë për TV21 lideri i BDI-së Ali Ahmeti.

Ai sonte në mbrëmje në Reçicë takoi nënkryetarët e tij, për t’iu përcjellur porositë që mori dhe i dha, shefes së diplomacisë evropiane, Federika Mogerini. Ahmeti tha se ka kërkuar ndihmë nga Mogerini që vendi të dalë nga kriza. Të njëjtën gjë, siç shpjegoi Ahmeti, e ka kërkuar edhe Mogerini nga ai. Në deklaratën e tij dhënë televizionit tonë, lideri i BDI-së tha se pret që Ivanov të tërheq vendimin që sipas tij “ka qenë i  ngutshëm” dhe t’i jepet mandati Zaevit për ta formuar qeverinë e re.

Ahmeti tha se e ka ditur se gjendja mund të përkeqësohet që nga koha kur thonte se “Ukraina nuk është larg”. Ai insiston se deklarata e përbashkët është përpiluar në Shkup, e jo në Tiranë. Sipas tij, është jo e drejtë që kjo deklaratë të përdoret për nxitjen e konfliktit ndëretnik, por edhe mes dy shteteve fqinje, siç janë Maqedonia dhe Shqipëria. Ahmeti përsërit se kjo deklaratë e përbashkët nuk është cenim për integritetin territorial të Maqedonisë.

Sipas kryetarit të BDI-së, shqiptarët po mundohet që ta nxjerrin vendin nga kriza dhe se partitë maqedonase janë ato që shkaktojnë tensione.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button