Anketa: Klinton kryeson me 5 për qind para Trampit

Kandidiati për presidenti i SHBA-së i Partisë Demokratike Hilari Klinton kryeson ndaj konkurrentit të republikanëve Donald Tramp me 5 për qind të pikëve.

Kjo është më pak në krahasim me matjen paraprake të këtij muaji, kur kryesonte me 12 për qind të pikëve, tregon sot investigimi i publikuar në mendimin publik, të porositur nga Rojters dhe Ipsos, njoftoi BTA.

Investigimi, zbatohet në periudhën prej 22 deri në 25 gusht tregon se para zgjedhjeve presidenciale më 8 nëntor, 41 për qind e zgjedhësve e përkrahin Klintonin ndërsa 36 për qind Trampin. Rreth 23 për qind nuk kanë shprehur simpati kundrejt asnjë prej të dy kandidatëve.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button