Hungaria mbështet anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO, e paqartë për datën e ratifikimit

Hungaria e ka bërë të qartë se favorizon anëtarësimin në NATO për Suedinë dhe Finlandën, pasi tashmë është vendosur qartë në “kampin perëndimor”, megjithëse mbetet ende e paqartë se kur parlamentarët do të votojnë për këtë çështje, shkruan Euractiv, transmeton Portalb.mk.

Aplikimet e Finlandës dhe Suedisë për anëtarësim në NATO janë ende duke u bllokuar nga Hungaria dhe Turqia, dy shtetet e vetme të NATO-s që nuk i kanë ratifikuar ende ofertat e tyre për anëtarësim në ligjin kombëtar.

Për të kuptuar më mirë ofertën e Finlandës, Hungaria dërgoi një delegacion të kryesuar nga zëvendëskryetarja e parlamentit hungarez Csaba Hende javën e kaluar për të diskutuar me deputetët finlandezë dhe suedezë, një udhëtim që qeveria e Viktor Orban e përdori për të shprehur irritim ndaj Finlandës dhe Suedisë për kritikat e tyre ndaj sundimit të ligjit në Hungari.

Megjithatë, pas disa takimeve të ndryshme në Stokholm dhe Helsinki, mosmarrëveshjet u lanë mënjanë, me kryetarin e parlamentit të Finlandës Matti Vanhanen duke thënë se biseda kishte “ndihmuar për të pastruar ajrin”.

Në NATO, partitë hungareze, përveç njërës, mbështesin pranimin e Finlandës në NATO dhe nuk duan asgjë në këmbim, tha nënkryetarja Csaba Hende.

Sa i përket afatit kohor, Hende heshti kur u pyet nëse votimi i pranimit në Hungari do të bëhej më 21 mars.

Hungaria “e ka vendosur qartë veten si pjesë e kampit perëndimor”, tha për Ilta-Sanomat kryetari i grupit parlamentar të Partisë së Koalicionit Kombëtar, Jouni Mykkanen.

“Ata theksuan se ky është një betim gjaku në fillim, ku të dyja palët janë të gatshme të sakrifikojnë jetën e njërës për të mbrojtur pavarësinë e tjetrës. Prandaj duhet të forcohet aleanca themelore midis kombeve dhe duhet të kalojë argumentet e politikës ditore”, interpretoi Mykkanen hungarezët.

Duke komentuar bisedat me Ilta-Sanomat, nënkryetari Antti Rinne tha se pikëpamja hungareze ka qenë se Finlanda dhe Suedia i japin vlerë të shtuar NATO-s dhe se Hungaria ka të njëjtin qëndrim ndaj anëtarësimit të të dy vendeve në NATO.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button