“Gandhi turk” Kemal Kiliçdaroglu do të sfidojë Erdoganin në zgjedhjet e majit

Opozita shpesh e ndarë e Turqisë është mbledhur për të zgjedhur një kandidat të vetëm për të sfiduar presidentin Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet e majit. Ky do të jetë Kemal Kiliçdaroglu, i cili është kreu i partisë kryesore opozitare laike, Partia Popullore Republikane (CHP), transmeton Portalb.mk.

Sondazhet parashikojnë një garë të ngushtë, ndërsa me krizën ekonomike dhe dështimet e ekspozuara pas tërmetit të fundit shkatërrues, Erdogan duket më i prekshëm se në zgjedhjet paraprake.

I njohur si Gandhi Kemal dhe Gandhi turk, 74-vjeçari Kiliçdaroglu u zgjodh nga një aleancë opozitare me gjashtë parti. Ai shihet si krejtësisht e kundërta e Erdoganit, por disa aleatë kanë frikë se i mungon fuqia për t’u bërë thirrje masave. Kiliçdaroglu premtoi të udhëheqë Turqinë me konsensus dhe konsultim dhe ta kthejë atë në një sistem parlamentar.

E themeluar nga Mustafa Kemal Atatürk, CHP është partia më e vjetër politike e vendit, por ka qenë jashtë pushtetit në nivelin qendror që nga vitet 1990. Megjithatë, Kiliçdaroglu gjithashtu arriti të tërheqë grupet e pakicave dhe partitë e krahut të djathtë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button