Kina paralajmëroi SHBA-në të ndalojë politikat e saj të gabuara ose do të pasojë konflikt

SHBA duhet të ndryshojë politikat e saj të gabuara ndaj Kinës ose do të pasojë konflikt apo përplasje, paralajmëroi ministri i Jashtëm kinez, Kin Gang, transmeton Portalb.mk.

“Uashingtoni po kryen shtypje ndaj Kinës, në vend që të avokojë për konkurrencë të drejtë dhe të bazuar në rregulla. Qëndrimet dhe perceptimi amerikan për Kinën janë anuar seriozisht. SHBA e konsiderojnë Kinën rivalin e saj kryesor dhe sfidën më të rëndësishme gjeopolitike. Është si të vendosësh gabim butonin e parë në një këmishë”, tha Kin në një konferencë për shtyp në Pekin.

Marrëdhëniet midis dy superfuqive janë acaruar vitet e fundit për një sërë çështjesh, duke përfshirë Tajvanin, tregtinë dhe luftën në Ukrainë, dhe janë përkeqësuar më tej pas rrëzimit të fundit të një balone mbi SHBA, që u përshkrua si një pajisje spiune kineze.

“SHBA thotë se po vendos masa mbrojtëse për marrëdhëniet me Kinën dhe se nuk kërkon konflikt, por kjo do të thotë se Kina nuk duhet të përgjigjet me fjalë ose me vepra kur shpifet ose sulmohet. Kjo është e pamundur. Nëse Amerika nuk frenon dhe vazhdon të përshpejtojë në rrugën e gabuar, asnjë parmak nuk do të parandalojë një dalje nga shinat që përshkallëzohet në konflikt ose përplasje,” paralajmëroi Kin.

Duke përsëritur angazhimin e Kinës për dialogun, ai tha se një “dorë e padukshme” po shtynte për një përshkallëzim të luftës në Ukrainë, pa specifikuar se kujt i referohej. Që nga fillimi i pushtimit rus, Kina ka pasur disa bisedime me Rusinë, por asnjëherë me Ukrainën.

“Kina duhet të përmirësojë marrëdhëniet e saj me Rusinë ndërsa bota bëhet gjithnjë e më e trazuar”, tha Kin.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button