Arrestimet për kurdisje në Francë që tronditën futbollin kosovar

Futbolli kosovar është tronditur mbrëmjen e së enjtes nga publikimet e mediave franceze, të cilat pretendojnë se klubi që bën gara në Superligën e Kosovës, Llapi, ka kurdisur katër ndeshje për një periudhe të caktuar, sipas hetimeve të autoriteteve franceze. Mund të jetë skandali më i madh ndonjëherë në sportin e Kosovës.

Për ndeshjet e kurdisura janë vënë baste si në Kosovë ashtu edhe në Francë, ka njoftuar Juridiksioni i Specializuar Ndër-rajonal i Nancyt, një institucion hetues në Francë. Janë arrestuar nëntë persona, prej tyre katër nga Kosova, sipas Le Parisien.

Kjo vlerësohet goditje e madhe për futbollin kosovar. Në fakt se ka ndeshje të kurdisura ka pasur gjithnjë dyshime të mëdha. Por në fare pak raste ka pasur të dënuar.

Autoritetet franceze kanë hetuar për gati një vit, ndërsa kurdisjet janë të lidhura me një klub, Llapin e Podujevës. Madje francezët pretendojnë se kurdisjet janë të konfirmuara, bazuar në analizën e koeficientëve dhe video-incizimeve të disa ndeshjeve.

Janë kurdisur katër ndeshje, sipas autoriteteve franceze, ndërsa shuma e fituar është 360 mijë euro. Shumë ndeshje në futbollin kosovar, sidomos në fazat finale të kampionatet janë të dyshuara për kurdisje. Disa gola që shënohen janë thuajse qesharakë. Dhe atë që nuk po e bëjnë autoritetet e Kosovës, për të identifikuar të përfshirët, tani e kanë bërë autoritetet në Francë.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button