Dhimbjet e gjoksit duhet të nënkuptojnë infarktin, por mund të jetë simptomë e gjendjeve të tjera serioze

Edhe pse shumë do të mendojnë se dhimbja e fortë në gjoks është simptomë e atakut kardiak, mund të përfshihen edhe gjendje të tjera serioze mjekësore, transmeton Panacea.

Për fat të mirë, jo gjithmonë duhet të jetë një gjendje kaq e rrezikshme, ndonjëherë dhimbja në gjoks nuk duhet të jetë simptomë e një sulmi kardiak. Dr. Curtis Rimmerman, kardiolog, shpjegon se çfarë mund të jetë e gabuar, por thekson se sa herë që nuk jeni të sigurt përse po shfaqet një simptomë e veçantë, shkoni menjëherë të mjeku.

Si ta dini se dhimbja e gjoksit është e rrezikshme?

Ndonjëherë duhet të jeni të shpejtë dhe të shkoni menjëherë të mjeku, veçanërisht nëse dhimbja zgjat rreth minuta.

Simptomat mund të përfshijnë dhimbje gjoksi dhe gulçim, si dhe dhimbje që përhapet në krahë, shpinë, nofull, qafë dhe pjesën e sipërme të barkut.

Simptoma që mund të zbulojnë gjendje të tjera

Siç e përmendëm, ndonjëherë dhimbja në gjoks nuk është sinjal se duhet të vizitoni urgjencën menjëherë, ja çfarë mund të jetë:

 • Diskomfort momental gjoksit

Jeni ulur në tavolinën e ngrënie dhe befas të shfaqet një dhimbje e fortë, të duket sikur dikush po të godet me thikë në gjoks. Por kjo ndjenjë zgjat vetëm disa çaste.

Jeni ulur në tavolinë dhe befas keni dhimbje të mprehtë, një ndjenjë sikur dikush po ju godet me thikë në gjoks. Por kjo ndjenjë zgjat vetëm disa çaste.

Lajmi i mirë është se kjo dhimbje e fortë afatshkurtër nuk është domosdoshmërisht një simptomë e sulmit në zemër, që shpesh nënkupton dhimbje që zgjat disa minuta. Kjo lloj dhimbjeje mund të jetë simptomë e:

 • lëndime ose brinjë të thyer
 • muskul i tendosur në gjoks
 • inflamacion i kërcit të brinjëve
 • fibromialgji

Dhimbje gjatë frymëmarrjes

Sa herë që merrni frymë, ndjeni dhimbje therëse në gjoks, ndërsa nëse ktheheni, duke se vetëm përkaqësohet. Nëse këto janë simptomat tuaja, mund të jetë problem në mushkëri. Kjo është edhe më e mundshme nëse dhimbja shfaqet në anën e djathtë të gjoksit.

Arsyet e mundshme janë:

 • pneumoni ose infeksione tjera
 • inflamacion i pleurës (mbështjellësi i mushkërive)
 • mpiksjen e gjakut në mushkëri
 • sulm astme

Edhe pse problemet e mushkërive nuk tregojnë sulm në zemër, prapëseprapë duhet të shkoni te mjeku sa më shpejt të jetë e mundur

Disomforti që ulet kur jeni aktiv

Nëse përjetoni dhimbje të forta gjoksi që qetësohen kur lëvizni, mund të jetë gastrit ose ndonjël gjendje tjetër gastroenterologjike. Vetëm në Amerikë, rreth milionë njerëz përjetojnë urth çdo ditë, gjë që çon në ndjenjë të pakëndshme në gjoks së bashku me acidin në gojë. Ju mund të kërkoni ndihmë për barna pa recetë.

Cilët shkaqe të tjera mund të qëndrojnë pas dhimbjes së gjoksit?

Dhimbja e gjoksit mund të shoqërohet me “sulme” të tjera përveç sulmit në zemër. Mund të jetë sulm paniku ose ankthi, i cili do të zbulohet nga djersitja, gulçimi, që mund të tregojë atak në zemër.

Ka dallime të mëdha midis sulmit në zemër dhe atakut të panikut, ndërsa ato mund të jenë:

 • Sulmi në zemër ndodh shpesh pak aktivitetit fizik, i cili nuk shoqërohet me sulme paniku.
 • Ataku i panikut shpesh sjell dhimbje të mprehtë në gjoks, por jo ndjenjën sikur një elefant të jetë ulur mbi të, që shpesh është simptomë e atakut kardiak.
 • Sulm paniku shpesh sjell dhimbja që përhapet diku tjetër në trup.

Simptomat e infarktit janë të ndryshme te çdo person

Dr. Rimmerman thekson se simptomat e atakut kardiak mund të ndryshojnë shumë dhe për disa, ato mund as të mos shfaqen. Disa do të ndjejnë dhimbje të forta në gjoks, të tjerë ndoshta vetëm në krah dhe të tjerë në nofull ose fyt…Megjithatë, këto simptoma nuk do të zhduken menjëherë, por do të zgjasin të paktën pesë minuta.

“Sido që të shfaqet dhimbja, nuk do të gjeni dot një poizicion që do të ulë intensitetin e simptomave, as një gotë ujë apo frymëmarrja e thellë nuk do t’ju ndihmojë…”, përfundon kardiologu.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button