Turqia nuk vendosi të largohej nga NATO dhe konsullatat nuk u mbyllën për shkak të tërmetit

Ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. Pretendohet rrejshëm se tërmeti është shkaktuar nga një sulm gjeologjik, se tërheqja e diplomatëve ka ardhur për shkak të tërmetit dhe se Turqia ka vendosur të tërhiqet nga NATO. Sa i përket të pavërtetave për vaksinat kundër Covid dhe pandeminë e përmendur nga senatorja Diana Lovanovici, ato janë debutuar disa herë, shkruan Vërtetmatësi.

Po shqyrtojmë një postim të publikuar në rrjetin social Facebook, në të cilin shpërndahet video material nga një adresë që postimi pretendon se është nga një deputet i Parlamentit të Rumanisë. Sipas autorit të postimit, deputeti tha se tërmeti në Turqi dhe Siri ishte parashikuar pesë ditë përpara dhe rreth 10 ambasadorë janë tërhequr para kohe.

Turqia është e dyta me forcat ushtarake në NATO që ka vendosur të largohet, thuhet në postimin që po shqyrtojmë.

Kur dëgjon se çfarë thuhet në materialin video të shpërndarë krahas këtij përshkrimi, duket qartë se ai nuk ka asnjë fjalë për atë që shkruan autori i postimit.

Në të kundërt, Senatorja Diana Lovanovici thotë në video “për tre vjet tani ne kemi përjetuar një fushatë të vrasjeve masive, qoftë përmes një pandemie të supozuar dhe nevojës për të injektuar vaksina të patestuara që vrasin njerëz, ose përmes luftërave që reduktojnë globalisht popullsinë e botës.”

Në këndin e sipërm të djathtë të videos, shkruan Info Team.

Senatorja Lovanovici njihet si një nga figurat kryesore të lëvizjes kundër vaksinimit në Rumani dhe mbështet tërheqjen e Rumanisë nga BE. Rreth kësaj politikane ka situata të papara skandaloze. Për shembull, në dhjetor 2021, televizioni italian Rai Uno raportoi se senatorja akuzoi në mënyrë të rreme gazetaren Lucia Goraci, e cila e intervistoi për pandeminë e Covid-it, se kishte me vete drogë dhe kishte vjedhur dokumente nga banesa e saj. Për shkak të akuzave të senatores, policia arrestoi gazetaren dhe e la të lirë vetëm pas ndërhyrjes së ambasadës italiane në Rumani. Gazetares nuk i është gjetur as drogë, as dokumente të vjedhura.

Kjo senatore është kritikuar në mediat rumune për lidhjet e saj të ngushta me Rusinë dhe media Sputnik e kontrolluar nga shteti rus e ka shpallur atë politikanen e vitit 2021 në Rumani. Në fillim të pushtimit rus të Ukrainës, Lovanovici, së bashku me tre politikanë të tjerë, u takua me ambasadorin rus në Bukuresht për një memorandum që diskutonte pozicionin e neutralitetit të Rumanisë në pushtim, pa pëlqimin e udhëheqjes parlamentare. Për shkak të këtij takimi, një prej deputetëve u përjashtua nga partia menjëherë pas mbledhjes. Mbështetje për këtë politikane ka dhënë edhe grupi i hakerëve Kilnet, i cili në vitin 2022 kreu një sërë sulmesh kibernetike në disa faqe rumune, pasi ajo tha se Rumania nuk duhet të ndërhyjë në luftë.

Vërtetmatës gjeti fjalimin e plotë të senatores Diana Lovanovici. Në video materialin origjinal dhe të plotë të fjalimit të Lovanovicit që e gjetëm në YouTube, nga sekonda e 40 ajo thotë:

Jemi dëshmitarë të tërmeteve të prodhuara. Është një sulm ndaj Turqisë nga liderët botërorë. Pozicioni i neutralitetit dhe ndërmjetësimit të Turqisë në luftën ukrainas-ruse është thellësisht i shqetësuar, veçanërisht pasi Turqia është fuqia e dytë më e madhe në NATO. Qëndrimi i bllokimit të Suedisë për të hyrë në NATO, si dhe fjalimi në Davos, si dhe fakti që ai doli në mes të një konference përkundër Klaus Schwab, nuk mbeti pa përgjigje nga bota e ashpër dhe e ftohtë e liderëve botërorë. Por askush nuk supozoi se njerëzit do të duhej të vdisnin. Kaq shumë njerëz dhe kaq të poshtër dhe ky është vetëm një paralajmërim edhe pse ajo zonë nuk ka një popullsi të madhe.

Më pas senatorja thotë se “armët gjeologjike janë përdorur deri më tani pa një numër të madh viktimash, por tashmë janë vënë në praktikë” dhe akuzon se “24 orë para tërmetit, 10 vende kanë tërhequr ambasadorët e tyre”.

Tërmeti në Turqi dhe Siri ndodhi të hënën më 6 shkurt. Por mbylljet e konsullatës nuk kanë lidhje me tërmetin, as nuk ishte një sulm i planifikuar ndaj Turqisë, siç pretendon në mënyrë të rreme posti, por mbyllja e konsullatës është pasojë e pezullimit të negociatave të Turqisë për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO muajin e kaluar, pas një proteste në Stokholm gjatë së cilës u dogj një kopje e Kuranit. Gjermania ka mbyllur konsullatën e saj për shkak të rrezikut të sulmeve.

Pas rasteve të fundit në disa qytete evropiane ku Kuranet u dogjën publikisht, agjencitë e sigurisë besojnë se rreziku i sulmeve terroriste në Stamboll është rritur, thanë ata në një deklaratë zyrtare.

Gjithashtu mbyllja e konsullatave është në Stamboll dhe nuk ka pasur tërmet në Stamboll.

Vetë Erdogani nuk përmend mjegullnajat si ato të paraqitura nga senatorja, që Perëndimi i ka krijuar një tërmet. Franca, Gjermania, Italia dhe Shtetet e Bashkuara kanë lëshuar njoftime për shtetasit e tyre për rrezik të shtuar të sulmeve në Turqi, veçanërisht kundër misioneve diplomatike dhe objekteve fetare jomuslimane. Gjermania, Franca dhe Holanda ishin ndër vendet që mbyllën përkohësisht misionet diplomatike në Turqi për shkak të shqetësimeve të sigurisë.

Është e pasaktë që Turqia po largohet nga NATO. Nuk ka një vendim të tillë dhe as nuk mendohet për një gjë të tillë.

Ankaraja nuk po konsideron tërheqjen nga NATO, tha Omer Çelik, një zëdhënës i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK) të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, dy javë më parë, pasi një spekulim i tillë u përhap në publik.

Në një intervistë për CNN Turk, ai tha:

Ne përballemi me gjëra të tilla në çdo zgjedhje (thirrje për t’i dhënë fund anëtarësimit të Turqisë në NATO). Këto nuk janë gjëra për të cilat do të shqetësohemi. Ata që bëjnë thirrje për ndërprerjen e anëtarësimit të Turqisë në NATO, flasin marrëzi. Për këtë nuk bëhet fjalë. Ne jemi një nga vendet themeluese të NATO-s. Ata nuk kanë të drejtë të thonë gjëra të tilla. Ajo që ata thonë do të ishte një luks për NATO-n.

Turqia ndodhet në një pikë të nxehtë për tërmete.

Tre pllaka tektonike – pllakat arabe, anadoliane dhe afrikane – takohen në këtë rajon dhe ndërsa rrëshqasin dhe shtyhen kundër njëra-tjetrës, ato krijojnë fërkime dhe stres që çlirohen si tërmete, shpjegon Jareb Altavel, një sizmolog në Qendrën Kombëtare të Informimit për tërmetet në qendër të Kolorados.

Pllaka arabe po lëviz në veri me një shpejtësi prej rreth 11 milimetrash (pak më pak se gjysmë inç) në vit, tha Stephen Hicks, një sizmolog në Kolegjin Universitar të Londrës. Prandaj, Turqia, e cila ndodhet në pllakën e Anadollit, shtyhet në perëndim. Kjo lëvizje do të thotë se Turqia ka dy thyerje të mëdha nga e kanë origjinën tërmetet: faji i Anadollit të Veriut 930 milje dhe ai i Anadollit Lindor më shumë se 300 milje i gjatë.

Seyhun Puskulcu, sizmolog dhe koordinator i Fondacionit Turk për Tërmetet, me seli në Stamboll, thotë se njerëzit në Turqi janë shumë të vetëdijshëm për cenueshmërinë e tyre ndaj tërmeteve dhe se ky tërmet nuk është befasi.

Këshilli Atlantik paralajmëron se ka një numër në rritje të postimeve në mediat sociale që ndajnë teori konspirative rreth natyrës së mundshme “artificiale” të katastrofës dhe se supozohet se po bëhet për të dobësuar Turqinë pas rritjes së tensioneve me aleatët e saj perëndimorë.

Këto përpjekje dashakeqe për të ndikuar në perceptimin e publikut për tragjedinë duhet të merren seriozisht, thuhet në analizën e Këshillit Atlantik.

Teoritë se sistemi HAARP shkaktoi tërmetin u përhapën gjithashtu, por u mohuan shpejt nga ekspertët turq duke thënë se pretendime të tilla ishin “marrëzitë më të mëdha që kanë dëgjuar ndonjëherë në jetën e tyre”.

Për shkak të të gjitha fakteve të mësipërme, ne e vlerësojmë postimin që po shqyrtojmë si të pavërtetë. Është e rreme se tërmeti është shkaktuar nga një sulm gjeologjik, se tërheqja e diplomatëve ka ardhur për shkak të tërmetit dhe se Turqia ka vendosur të largohet nga NATO. Sa i përket të pavërtetave për vaksinat kundër Covid-it dhe pandeminë që përmend senatorja, të njëjtat janë zbardhur disa herë nga Vërtetmatës, për shembull këtukëtu dhe këtu.

Disklejmer i ri, baner, NED

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button