Google prezantoi rivalin e ChatGPT: Quhet “Bard” dhe është forma si do kërkoni në të ardhmen

Është zyrtare: Google po punon për një rival kundrejt ChatGPT të quajtur Bard. CEO i Google, Sundar Pichai, njoftoi projektin në një postim në blog sot, duke e përshkruar mjetin si një “shërbim eksperimental bisedor i Inteligjencës Artificiale” që do t’u përgjigjet pyetjeve të përdoruesve dhe do të marrë pjesë në biseda, transmeton Businessmag.

Softueri do të jetë i disponueshëm për një grup “testuesish të besuar” sot, thotë Pichai, përpara se të bëhet “më gjerësisht i disponueshëm për publikun në javët e ardhshme”.

Nuk është e qartë saktësisht se çfarë aftësish do të ketë Bard, por duket se chatbot do të jetë po aq i lirë sa ChatGPT i OpenAI. Një pamje nga ekrani i inkurajon përdoruesit të bëjnë pyetje praktike të Bardit, si për shembull se si të planifikoni një “baby shoëer” ose çfarë lloj vaktesh mund të përgatiten nga një listë përbërësish për drekë.

Pichai shkruan: “Bard mund të jetë një katalizator për kreativitet dhe një pikënisje për kuriozitet, duke ju ndihmuar t’i shpjegoni zbulimet e reja nga teleskopi hapësinor James Webb i NASA-s për një 9-vjeçar, ose të mësoni më shumë për sulmuesit më të mirë në futboll për momentin dhe më pas të merrni mësime për të ndërtuar aftësitë tuaja.”

Lexo edhe:  Mira Murati, krijuesja e ChatGPT mendon se Inteligjenca Artificiale duhet të rregullohet

Pichai gjithashtu vë në dukje se Bard “bazohet në informacion nga ueb-i për të ofruar përgjigje të freskëta dhe me cilësi të lartë”, duke sugjeruar se mund të jetë në gjendje t’u përgjigjet pyetjeve në lidhje me ngjarjet e fundit – diçka me të cilën ChatGPT lufton.

Njoftimi i nxituar dhe mungesa e informacionit për Bard janë shenja treguese të “kodit të kuq” të shkaktuar në Google nga lançimi i ChatGPT vitin e kaluar. Megjithëse teknologjia themelore e ChatGPT nuk është revolucionare, vendimi i OpenAI për ta bërë sistemin të disponueshëm lirisht në ueb ekspozoi miliona njerëz ndaj kësaj forme të re të gjenerimit të automatizuar të tekstit. Efektet kanë qenë sizmike, me diskutime rreth ndikimit të ChatGPT në arsim, punë dhe — me interes të veçantë për Google — të ardhmen e kërkimit në internet.

Microsoft, i cili ka investuar miliarda dollarë në OpenAI, ka përfituar gjithashtu nga ky moment. Kompania thuhet se po integron ChatGPT në motorin e saj të kërkimit Bing, si dhe produkte të tjera në paketën e saj të softuerit të zyrës. Pamjet e ekranit që supozohet se tregojnë një Bing të përmirësuar me ChatGPT dolën javën e kaluar.

Megjithëse Google ka ekspertizë të thellë në llojin e AI që fuqizon ChatGPT (në të vërtetë, ai shpiku teknologjinë kryesore – transformatorin që është “T” në GPT), kompania deri më tani ka marrë një qasje më të kujdesshme për ndarjen e mjeteve të saj me publikun. Google e bëri më parë LaMDA, modelin gjuhësor që mbështet Bard, të disponueshëm përmes aplikacionit të tij Test Kitchen. Por ky version është jashtëzakonisht i kufizuar, në gjendje të gjenerojë vetëm tekst që lidhet me disa pyetje.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button