FIFA heton “Salt Bae”, prania e tij në ceremoninë e dhënies së Kupës së Botës ka sjellë debate

FIFA ka nisur hetimet në lidhje me rrethanat që çuan me kuzhinierin e famshëm ‘Salt Bae’ në festimet e Argjentinës për fitimin e Kupës së Botës më 18 Dhjetor, raporton Klan.

Pronari i restorantit të famshëm, emri i vërtetë i të cilit është Nusret Gokce, u pa në fushë pas finales duke u përpjekur të bënte fotografi me futbollistët bardhekaltër, përfshirë Lionel Messin, dhe duke mbajtur Kupën e Botës.

Institucioni kryesor i futbollit botëror sqaroi se kuzhinieri ishte i paautorizuar që të qëndronte aty dhe se të drejtën për ta prekur trofeun e kanë futbollistët fitues dhe zyrtarët e shteteve gjatë ceremonisë mbyllëse.

“Salt Bei” nuk ka asnjë lidhje me presidentin e FIFA-s, Gianni Infantino, i cili më parë ka vizituar një nga restorantet e tij.  Gjithashtu nuk ka marrëveshje marketingu mes FIFA-s dhe kuzhinierit të famshëm.

Por Salt Bei është një nga 303 personat që Infantino ndjek në Instagramin e tij. Shefi turk u bë i famshëm në rrjetet sociale për mënyrën se si kriposte dhe gatuante biftekun. Por në rrjetet sociale ka pasur pakënaqësi për praninë e tij në ceremoninë e dhënies së trofeut.

Mesi u filmua i bezdisur në përpjekje për t’u larguar nga kuzhinieri, ndërsa Lisandro Martinez ishte i pakënaqur që u fotografua përkrah tij duke mbajtur trofeun e Kupës së Botës.

Një video përmbledhëse në Twitter e lojtarëve së bashku me Gokce ka mbledhur më shumë se 14 milionë shikime që kur u postua të hënën pasdite.

Salt Bei ishte një nga 303 personat që Infantino ndiqte në Instagram, por pas këtij skandali, presidenti i FIFA-s nuk e ka më mik në rrjetin social.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button