Gjermania i ofroi Polonisë mbikëqyrje ajrore pas shpërthimit të raketës

Gjermania i ka ofruar ndihmë Polonisë në mbikëqyrjen e hapësirës së saj ajrore nga e enjtja pasi një fshat polak pranë kufirit me Ukrainën u godit nga një raketë të martën, transmeton Euractiv.

Goditja e raketës rezultoi në dy viktima dhe shënoi shpërthimin e parë në territorin e NATO-s që nga fillimi i luftës së Rusisë kundër Ukrainës në shkurt.

“Si reagim i menjëhershëm, ne do të ofrojmë Eurofightersin gjermanë si përforcim për kontrollin policor të hapësirës ajrore të Polonisë me Patrulla ajrore luftarake”, u tha gazetarëve të mërkurën zëdhënësi i Ministrisë gjermane të Mbrojtjes, Christian Thiels.

Nëse dëshiron nga Varshava, kjo mund të fillojë që të enjten, shtoi ai.

Sipas zëdhënësit, mbështetja e Eurofighters mund të sigurohet pa zhvendosjen e avionit në territorin polak. “Patrullimet mund të kryhen drejtpërdrejt nga bazat e forcave ajrore gjermane,” shpjegoi ai, duke shtuar se kjo qasje ishte provuar dhe testuar më parë.

Ndërkohë, Thies tha gjithashtu se ministria po kërkon të zgjasë vendosjen e një sistemi të mbrojtjes ajrore Patriot në Sllovaki, të cilin Berlini dhe Haga e kishin dërguar së bashku në vend në mars të këtij viti.

Sipas zëdhënësit, ministrja gjermane e mbrojtjes Christine Lambrecht ka vendosur që sistemi të qëndrojë në Sllovaki të paktën deri në fund të vitit 2023, ndërsa ministria po shqyrton gjithashtu nëse vendosja mund të zgjatet deri në vitin 2024.

Aktualisht, shumica e komentuesve, duke përfshirë Shtëpinë e Bardhë dhe presidentin polak Andrzej Duda, pajtohen se goditja e raketës ka shumë të ngjarë të mos ishte sulm i qëllimshëm nga Rusia, por raketë kundërajrore ukrainase.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button