Danezët me votë-besim ndaj kryeministres Frederiksen, i dhanë besimin edhe për një mandat

Danezët i dhanë Partisë Social Demokrate të martën mandat për të formuar qeverinë e re në zgjedhjet e përgjithshme që shihen si një votë besimi për trajtimin e pandemisë nga kryeministrja Mette Frederiksen dhe udhëheqjen e saj për të kapërcyer një krizë tjetër, transmeton Portalb.mk nga Reuters.

Social Demokratët siguruan mbështetjen e tyre më të fortë në më shumë se dy dekada, megjithë kritikat ndaj mandatit të Frederiksen për të pasur pushtet të centralizuar rreth zyrës së saj dhe vendimin e saj të diskutueshëm për të hequr të gjithë vizonet gjatë pandemisë.

“Faleminderit të gjithë danezëve që na kanë besuar votën tuaj, është një votë besimi e madhe. E di që disa prej jush kanë pasur dyshime gjatë rrugës,” tha Frederiksen herët të mërkurën.

Në një gozhdë zgjedhjesh, dy parashikime të ndryshme të numërimit të votave nga transmetuesit më të mëdhenj të vendit vënë në pikëpyetje deri në momentin e fundit nëse blloku i majtë në pushtet mund të ruajë shumicën e tij.

Social Demokratët u bënë sërish më të mëdhenjtë në parlament me 27.5% të votave.

Blloku me prirje të majtë mori 87 vende në parlamentin me 179 vende, i cili do t’i jepte një shumicë me mbështetjen e një mandati në Ishullin Faroe dhe dy vende ende të pacaktuara në Grenlandë, një territor sovran i Danimarkës që shpesh zgjedh të majtën.

Një shumicë e partive të krahut të majtë ka të ngjarë të paraqesë një dilemë për Frederiksen, e cila ka mbrojtur një koalicion të gjerë përtej ndarjes tradicionale majtas-djathtas, duke argumentuar se uniteti politik është i nevojshëm në një kohë pasigurie ndërkombëtare.

Megjithatë, formimi i një koalicioni të gjerë mund të jetë i vështirë, pasi shumica e aleatëve të saj të majtë thonë se do të preferonin një qeveri të pastër me prirje të majtë.

Frederiksen e ka udhëhequr vendin përmes një prej kushteve më kaotike për të goditur një qeveri daneze në dekada, duke u detyruar të trajtojë pandeminë, inflacionin në rritje dhe pasiguri gjeopolitike.

Zgjedhjet erdhën vetëm një muaj pas sabotimt të dy tubacioneve që transportonin gaz nga Rusia në Gjermani përmes ujërave daneze, që nxitën një ndjenjë të paprecedentë pasigurie mes danezëve.

“Në Danimarkë, për shumë vite jemi mësuar të përparojmë. Tani përballemi me vështirësi dhe me luftën në Evropë, mungesën e energjisë, inflacionin dhe sfidat klimatike, krizat kombinohen,” tha Frederiksen.

Ajo tha se do t’i paraqesë Mbretëreshës dorëheqjen e qeverisë së saj njëpartiake të mërkurën dhe do të kërkojë të formojë një qeveri të gjerë.

Ajo mund të fillojë negociatat me ish-kryeministrin Lars Lokke Rasmussen dhe partinë e tij të re.

Partitë e majta ku Frederiksen mund të mbështetet për të formuar qeveri të re përfshijnë Partinë Popullore Socialiste, Aleancën Kuq-Jeshile dhe Partinë Social-Liberale, kjo e fundit e cila dikur drejtohej nga Komisionerja e Konkurrencës e Bashkimit Evropian, Margrethe Vestager.

Udhëheqësi i opozitës Jakob Ellemann-Jensen i Partisë Liberale pranoi humbje herët të mërkurën. Partia e tij humbi 19 nga 43 vendet e në parlament.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button