“Identitol Forte” – Aksioni artistik e paraqet absurditetin në të cilin ka ngecur Maqedonia e Veriut

Mëngjesin e sotëm në qendër të Shkupit vëmendjen e qytetarëve e tërhoqi instalacioni artistik “Identitol Forte”. Siç shpjeguan krijuesit e kësaj ideje, instalimi në formën e një kutie ilaçesh është krijuar për të paraqitur absurditetin në të cilin ka ngecur Maqedonia, transmeton Meta, përcjell Portalb.mk.

“Sa herë që ka krizë në Maqedoni, elitat i rreken menjëherë tregimeve për kërcënimin e identitetit, edhe pse me rritjen e çmimeve të ushqimeve dhe çmimet enorme të energjisë kërcënohet vet ekzistenca të gjithëve, popullit i plasohen teza për kërcënimin e identitetit.”, theksuan krijuesit.

Sipas tyre, tabletat e veshura me film identidol, për mbrojtjen e identitetit të ndihmojnë me simptomat e mëposhtme:

  • Ndjenja e humbjes së identitetit;
  • Nauze në stomak pas shikimit të lajmeve për një kohë të gjatë;
  • Fryrje për shkak të mbingopjes nga rrjetet sociale;
  • Fuqia e reduktuar blerëse, rrymë, dru për ngrohje, pelet, benzinë ​​dhe peri dhe grepat e peshkimit janë shtrenjtuar;
  • Mosmarrëveshje me fqinjët, të afërmit dhe miqtë në dasma, festa dhe tubime të tjera.

Në udhëzimet e përdorimit të medikamentit thuhet se Identitetol merret 2-3 herë në ditë, domosdo në mbrëmje para granapit, përpara godinës, në një lagje ose në një pikë bastesh.

“Nëse konsumohet para një pallati apo para granapit, të pihet ekskluzivisht me birrë, kurrsesi me kos. Nëse pini Identitytol në mëngjes në punë, sigurohuni që ta konsumoni së bashku me kafen e mëngjesit dhe me kolegët për të arritur një efekt më të madh”, thonë organizatorët e aksionit.

Si efekte anësore të mundshme të ilaçit në 1 në 10 mijë raste, thuhet se mund të ndryshohet partia politike, zemërimi dhe të bërtiturat nëpër protesta, ndryshimi i fotove të profilit në rrjetet sociale, debatet në rrjetet sociale, ndjenja e urgjencës.

Ilaçi i prodhuar nga NorthMakiljaç Gmbh me licencën e HCS-EU, lëshohet pa recetë, por krijuesit theksojnë se për indikacionet, efektet anësore dhe kundërindikacionet, konsumatorët duhet të konsultohen me fqinjët ose ekspertët në rrjetet sociale.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button