Ofensivë diplomatike në Bërdo për heqjen e vetos bullgare ndaj Shkupit

Liderët evropianë, brenda pak orësh sot organizuan dy takime midis presidentit të Bullgarisë Rumen Radev dhe kryeministrit të Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev në Bërdo, njoftoi presidenca bullgare, transmeton Portalb.mk. 

Radevi është ftuar të marrë pjesë në takimin e parë të përbashkët me Zaevin në orën 7:30 të mëngjesit me komisionerin evropian për fqinjësi dhe zgjerim Oliver Varhelyi dhe Kryeministrin slloven Janez Jasha.

Në orën 09:00, Radev është ftuar nga kancelarja Angela Merkel në një takim të përbashkët me presidentin francez Emmanuel Macron dhe përsëri me Zaevin.

Kjo është pjesë e presionit ndaj Bullgarisë për të hequr veton e saj ndaj Shkupit në bisedimet për antarësim. Liderët evropianë janë të vetëdijshëm se nuk ka asnjë mënyrë për të ndryshuar qëndrimin e Sofjes para zgjedhjeve të 14 nëntorit. Takimet e tyre mund të interpretohen si inkurajim i Radevit për të ndihmuar në proces pas formimit të mundshëm të një qeverie të qëndrueshme në Bullgari në fund të nëntorit

Siç pritej, Bullgaria ka njoftuar se nuk mund të pritet përparim në Bërdo.

“Nuk ka asnjë arsye së Bullgaria të ndryshojë qëndrimin ndaj Republikës së Maqedonisë së Veriut, pavarësisht presionit serioz që vendi ynë do t’i nënshtrohet nga partnerët e tij evropianë në samitin BE-Ballkani Perëndimor,” tha nënpresidentja bullgare Iliana Iotova.

Ajo shpjegoi se qëndrimi bullgar ka për qëllim respektimin e të drejtave të qytetarëve në Republikën e Maqedonisë së Veriut me identitet bullgar.

“Rezultatet e regjistrimit të popullsisë në Maqedoni, i cili po zhvillohet, do të jenë shumë të rëndësishme. Po na vijnë shumë sinjale alarmante. Shkatërrimi i pllakave përkujtimore ka filluar përsëri”, tha zëvendës presidentja Iotova.

Qeveritë e përkohshme të Radevit kanë mbajtur linjën e tërhequr nga qeveria GERB në bisedimet me Maqedoninë e Veriut. Sofja dëshiron të respektohen të drejtat e njerëzve me shtetësi bullgare në Maqedoninë Veriore.

Kujtojmë se, Bullgaria është kundër pranimit të Maqedonisë së Veriut për shkak të mosmarrëveshjeve historike dhe gjuhësore. Por edhe nëse ka ndonjë marrëveshje, gjendja e keqe pasqyron paralizën e planit të BE -së që të ndërtojë “unazë miqsh” nga Ukraina në Tunizi, duke ofruar lidhje më të ngushta, por edhe tregti dhe ndihmë.

Bullgaria nga fundi i vitit 2020, bllokoi fillimin e negociatave midis Maqedonisë së Veriut dhe BE -së dhe mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare. Të dy vendet nënshkruan Marrëveshje për Fqinjësi të Mirë në vitin 2017, por përfaqësuesit e të dy vendeve kanë fajësuar njëri -tjetrin për shkeljen e marrëveshjes.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button