Të gjitha ngjarjet që shënuan Maqedoninë në vitin 2015!

Nëse vitin e kaluar e përkufizuam “vit i protestave”, që ishte një uverturë e asaj që pasoi në 2015-tën, atëherë këtë vit mund ta quajmë “viti i trazuar” apo “i krizës më të rëndë politike që nga 2001-shi” (huazuar nga retorika e ndërkombëtarëve).
Maqedonia në 2015-tën, bëri një hap të madh drejt marrëveshjeve, por të vogël kundrejt realizimit. Përpos revoltave të shtresave të ndryshme të shoqërisë të cilët pakënaqësinë shumë herë pamë që e derdhën nëpër rrugë, sidomos para Qeverisë, dëgjuam për herë të parë nga një prizëm më pak zyrtar bisedat e “të zgjedhurve të popullit”. Reagimet ishin nga më të ndryshmet, nga pezmi, revolta dhe pakënaqësia deri te sarkazmi, humori madje dhe mohimi dhe zhvendosja e realitetit.
Përderisa banorët mësuan “nga vjen guri”, ata ende e kanë të paqartë se ku do bjerë ky gur?
Plagë e pashërueshme mbetet Kumanova ndërkaq as vërshimet nuk e sollën ujin në Tetovë, por llomin e punëve të pambaruara. Ajri i helmuar me gjasë nuk do të na turbullojë mendjen kur të gjendemi para vend-votimit . Në pritje të zgjedhjeve të reja që janë shndërruar në rutinë, na qoftë për hajër motmoti i ri!
Më poshtë Portalb ka bërë një radhitje kronologjike e të gjitha ndodhive politiko-sociale në vend të radhitura sipas datave dhe muajve përkatës.

  JANAR 2015

Protesta për gazetarin Kezharovski
Protesta për gazetarin Kezharovski
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 janar Fillojnë edhe obligimet e reja për honoraristët http://portalb.mk/?=133800
7 janar Bllokohen 22. 560 llogari bankare të qytetarëve të Shkupit për mos-pagesë të tatimit http://portalb.mk/?p=135329
8 janar Pacientët që nuk respektojnë terminët kontrollues do të paguajnë vetë http://portalb.mk/?p=135534
12 janar Ambasadori Uolers në takim lamtumirës te presidenti Ivanov http://portalb.mk/?p=136644
14 janar U votua ligji për arsimin e lartë http://portalb.mk/?p=137273
15 janar Karnavali i Vevçanit sërish fyen shqiptarët  http://portalb.mk/?p=137327
15 janar Kezharovski dënohet me 2 vjet burg http://portalb.mk/?p=137557
20 janar Tullumbace të bardha për Kezharovskin, Gruevski merr dhuratë portretin e tij si tiran (FOTO-VIDEO) http://portalb.mk/?p=138700
21 janar Ahmeti në spitalin e Tetovës, shoferi shmangi përplasjen me makinat e tjera http://portalb.mk/?p=138993
22 janar Kezharovski nuk do të vuajë dënimin me burg, ka marrë lirin me kusht http://portalb.mk/?p=139267
27 janar MASH kërkon me ç’do kusht testim, nxënësit bojkotojnë atë http://portalb.mk/?p=140523
29 janar Qeveria ka shpenzuar 580 milionë euro për projektin “Shkupi 2014” http://portalb.mk/?p=141262
30 janar Monstra, 6 protestues dënohen me nga 2.5 vjet burg http://portalb.mk/?p=141502
31 janar Veteranët e UÇK-së bllokohen para selisë së BDI-së në Tetovë (FOTO) http://portalb.mk/?p=141681

SHKURT 2015

Shkurti, muaji i aferave
Shkurti, muaji i aferave
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 shkurt Ekskluzive: Del video e parë nga takimi Gruevski-Zaev ku flitet për “bombën” http://portalb.mk/?p=142403
5 shkurt Tre viktima dhe dy të lënduar nga shpërthimi në fabrikën e bombolave të gazit http://portalb.mk/?p=143086
6 shkurt “Provimi shtetëror” shtyhet për 2018-ën http://portalb.mk/?p=143424
8 shkurt VMRO lëshon pe edhe për Ligjin për honorarët http://portalb.mk/?p=143872
9 shkurt (VIDEO) “Bomba” e Zaevit: Gruevski ka përgjuar edhe Ali Ahmetin, Rufi Osmanin dhe Menduh Thaçin http://portalb.mk/?p=144154
9 shkurt Vdes Tamara e vogël duke pritur operimin jashtë vendit http://portalb.mk/?p=144111
12 shkurt Studentët shpallin Universitetin Zonë Autonome http://portalb.mk/?p=144938
15 shkurt “Bomba” e dytë e Zaevit: VMRO- DPMNE dhe BDI kanë montuar vendime gjyqësore http://portalb.mk/?p=145791
20 shkurt “Bomba” e tretë e Zaevit: Latas, Mijallkov dhe policia montuan burgosjen e Lube Boshkovskit (AUDIO) http://portalb.mk/?p=146919
21 shkurt Qytetarët e revoltuar i treguan gishtin e mesëm Qeverisë  http://portalb.mk/?p=147213
24 shkurt Karton i kuq për ministrin e shëndetësisë Nikolla Todorov! Kërkohet dorëheqje! (VIDEO-FOTO) http://portalb.mk/?p=147847
25 shkurt Bomba e Zaev: Gazetarët nën “tytën” e Mijallkov dhe bandës qeveritare (VIDEO) http://portalb.mk/?p=148147
25 shkurt Gruevski për herë të parë flet për Bombat e Zaevit, çfarë tha dhe si reagoi http://portalb.mk/?p=148242
27 shkurt Bomba e pestë: Plani i Gruevskit për hakmarrje ndaj Canoskit http://portalb.mk/?p=148717
28 shkurt Protesta para RTVM: E kërkojmë servisin tonë që na takon!  http://portalb.mk/?p=148990

MARS 2015

Muaji mars u takon ''Bombave" të Zaevit"
Muaji mars u takon ”Bombave” të Zaevit”
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 mars Maqedoni, policia do të përdorë plumba gome, paralizues elektrik dhe shok bomba http://portalb.mk/?p=149754
2 mars Bomba e gjashtë: Gruevski si i çmendur dhe në mënyrë antiligjore harxhon paratë e popullit http://portalb.mk/?p=149410
5 mars Lista e deputetëve që votuan PRO plumbave të gomës http://portalb.mk/?p=150199
6 mars Bomba e shtatë: Zaev zbardh manipulimet dhe shantazhet e Qeverisë gjatë zgjedhjeve http://portalb.mk/?p=150579
1o mars Bomba e tetë: Ja se çfarë bëri VMRO për ti fituar zgjedhjet http://portalb.mk/?p=151536
12 mars Bomba e 9: Planet e VMRO-së për bllokimin e Zhernovskit http://portalb.mk/?p=152013
12 mars Pas 12 vjetësh varroset Ruzhdi Veliu, vëllai i kryetarit të SHVL-së Fazli Veliut http://portalb.mk/?p=152187
15 mars Bomba e 10-të: Lakmitë e Gruevskit për posedime personale http://portalb.mk/?p=152666
18 mars Bomba e 11: Pushteti vjedh votat, malltreton dhe reketon në qytetin e Zaevit (Audio) http://portalb.mk/?p=153459
19 mars Zbulohen arsyet e vdekjes  së 27 vjeçarit Uran Kupa nga Struga http://portalb.mk/?p=153854
19 mars “Bomba” e 12: Borxhi lahet me borxh, pazaret për gjyqësinë mes BDI-së dhe VMRO-së http://portalb.mk/?p=153927
21 mars Ziadin Sela zgjidhet kryetar i PDSH-së në kongresin e Lëvizjes për reforma (FOTO) http://portalb.mk/?p=154500
26 mars Bomba 14: Si Gruevski ujdis tenderë për përfitime personale milionëshe (VIDEO) http://portalb.mk/?p=155858
29 mars Rasti “Monstra”, prindërit kërkojnë nga Zaevi ta publikojë të vërtetën http://portalb.mk/?p=157000
30 mars Gazetarët protestojnë para Komisionit për lustrim http://portalb.mk/?p=157278
 30 mars  Tetova apo Hiroshima?! Vazhdon të jetë qyteti më i ndotur në Maqedoni http://portalb.mk/?p=157265


PRILL 2015

Prilli karakterizohet me rezistencën e nxënësve
Prilli karakterizohet me rezistencën e nxënësve
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 prill Marshi i nxënësve: Protestat nuk do të ndalen derisa nuk plotësohen kërkesat tona (FOTO) http://portalb.mk/?p=157943
2 prill “Bomba” 16: Jankullovska me fyerje ndaj shqiptarëve, mobilizon dhe armatën për zgjedhjet http://portalb.mk/?p=158268
3 prill Lëvizja BESA prej sot organizatë e regjistruar politike http://portalb.mk/?p=158700
4 prill BOMBA 17: Zgjedhjet në Prilep, VMRO gjobiti dhe mbylli kompani dhe lokale http://portalb.mk/?p=158883
6 prill Bomba 18: Sikletet e Gruevskit dhe VMRO-së për Ligjin e amnestimit të ushtarëve të UÇK (VIDEO) http://portalb.mk/?p=159552
8 prill Bomba e 19: Intervenimet e VMRO-së në Komisionin e lustrimit, kërcënime pas zgjedhjeve (VIDEO) http://portalb.mk/?p=160298
12 prill Përfaqësim katastrofal i shqiptarëve në misionet diplomatike http://portalb.mk/?p=161471
14 prill Bomba e 20: Gruevski, nëpërmjet Jankullovskës pastron gjithë eshalonët e pushtetit (VIDEO) http://portalb.mk/?p=161974
15 prill MPB për granatimin e Qeverisë: Arma e njohur, komunikatat të parëndësishme http://portalb.mk/?p=162322
16 prill Bomba e 21: Protugjer dhe Janakieski dakordohen për blerjen e parcelave në Ohër (VIDEO) http://portalb.mk/?p=162664
18 prill BOMBA 22: Punësime partiake dhe keqpërdorime në Universitetin e Shtipit http://portalb.mk/?p=163269
19 prill “Bomba” e 23 : Gruevski dhe Janakievski përvetësojnë qendrën e Shkupit http://portalb.mk/?p=163701
21 prill Angellov para disa ditëve paralajmëroi se Qeveria ka paguar 2 milion euro të krijon UÇK të rrejshme http://portalb.mk/?p=164321
21 prill Stacioni policor në Gushincë është okupuar nga persona të armatosur http://portalb.mk/?p=164289
22 prill BOMBA 24: Gruevski bën listën se cilët gazetar do të punësohen në RTVM (VIDEO) http://portalb.mk/?p=164722
23 prill Nxënësit para Qeverisë: “Tani do të na dëgjoni” (FOTO+VIDEO) http://portalb.mk/?p=165019
23 prill “Bomba” e 25 “: Dëshmi rrënqethëse për Rastin e Sopotit (VIDEO) http://portalb.mk/?p=165119
24 prill Aksion policor në Kumanovë http://portalb.mk/?p=165349
25 prill Bomba e 26: Lojat e VMRO-së dhe BDI-së për zgjedhjen e Bejtës dhe Ligjin e Branitellave http://portalb.mk/?p=165775
28 prill Bomba 27: Zaev zbulon mënyrën si shteti ka bërë përgjimin (VIDEO) http://portalb.mk/?p=166688
30 prill Liria e Mediave: Maqedonia e fundit në rajon http://portalb.mk/?p=167275
30 prill Bomba e 28: Mijallkovi krijon “ushtrinë” e vet në SGS  (VIDEO) http://portalb.mk/?p=167359

MAJ 2015

Protesta masive e 17 majit
Protesta masive e 17 majit
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
3 maj Shpërthim eksplozivi në afërsi të selisë së BDI-së në Tetovë http://portalb.mk/?p=168564
5 maj “Bomba” 29: Kur policia vret dhe hesht! (VIDEO) http://portalb.mk/?p=168976
5 maj Natë e tensionuar në Shkup, policia arreston disa protestues (FOTO-VIDEO) http://portalb.mk/?p=169104
7 maj “Bomba” 30: Vdekja e gazetarit Nikolla Mlladenov, çfarë ka ndodhur? (VIDEO) http://portalb.mk/?p=169719
9 maj Versioni zyrtar policor për Kumanovën: Sulm nga terroristë, aksioni vazhdon (VIDEO) http://portalb.mk/?p=170557
10 maj MPB: Përfundoi aksioni në Kumanovë http://portalb.mk/?p=170863
11 maj NATO pronocohet për Kumanovën, nuk përmend “terroristë” http://portalb.mk/?p=170999
12 maj Jankullovska, Mijallkov, Janakievski dorëhiqen, Gruevski propozon ministra të ri http://portalb.mk/?p=171692
13 maj BOMBA 31: 600 milionë euro i dha populli për qejfin e Gruevskit (VIDEO) http://portalb.mk/?p=171861
15 maj BOMBA 32: Jankulloska: Me shqiptarët duhet pastruar njëherë e përgjithmonë http://portalb.mk/?p=172541
16 maj BOMBA 33: Gruevski bën pazare për emrin dhe identitetin e Maqedonasve (VIDEO) http://portalb.mk/?p=172875
17 maj Shqiptarë, maqedonas, turq e të tjerë të bashkuar në protesta kërkojnë largimin e Qeverisë! (FOTO+VIDEO) http://portalb.mk/?p=173072
18 maj Flamuj të Serbisë dhe Rusisë në mitingun e VMRO-DPMNE-së http://portalb.mk/?p=173726
27 maj BOMBA 34: Si i bën marrëveshjet kriminele kryeministri Gruevski (VIDEO) http://portalb.mk/?p=176182
29 maj Bomba 35: Kur Gruevski merr rolin e krye-arqitektit për milionat e “Shkupit 2014” http://portalb.mk/?p=177031
31 maj Bomba 36: Stavreski e këshillon Jankulloskën si të fitojë një banesë (VIDEO) http://portalb.mk/?p=177576


QERSHOR 2015

Pasojat nga aksioni policor në Kumanovë
Pasojat nga aksioni policor në Kumanovë
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 qershor Han: Zgjedhje të parakohshme në prill të vitit të ardhshëm http://portalb.mk/?p=177964
6 qershor “Plenumi i nxënësve të shkollave të mesme”: testimi ekstern ka shumë parregullsi http://portalb.mk/?p=179299
8 qershor Dosja Kumanovë: Fakte, kundërshtime, spekulime dhe institucione të paafta http://portalb.mk/?p=179765
8 qershor BOMBA 37: Skandal: me vite të tëra Gruevski dhe Mijallkov kanë përgjuar OJQ-të http://portalb.mk/?p=179852
13 qershor Shkup, u mbajt protesta me moton “Protestoj shqip” (VIDEO) http://portalb.mk/?p=181482
16 qershor “Bomba” e 38-të: Fytyra e vërtetë e BDI-së (VIDEO) http://portalb.mk/?p=182296
21 qershor DASH: Dhjetra shtetas të Maqedonisë iu bashkangjitën grupeve islamiste http://portalb.mk/?p=184127
24 qershor Shkup, para banesës së Gruevskit me tenxhere “Nikolla Ik” (VIDEO-FOTO) http://portalb.mk/?p=184993
29 qershor Bocevski dhe Kadriu,  këshilltarë të rinj të Ivanovit http://portalb.mk/?p=186171

 

KORRIK 2015

Dokumenti me nënshkrime nga Marrëveshja e Përzhinos
Dokumenti me nënshkrime nga Marrëveshja e Përzhinos
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 korrik Pse MPJ nuk e zbardh rastin e vrasjes së Beg Rizajt dhe Mirsad Ndrecajt? http://portalb.mk/?p=186546
2 korrik Pakënaqësi të reja në lidhje me testimin ekstern skandaloz http://portalb.mk/?p=186652
3 korrik Nënshkruhet marrëveshje për bashkëpunim në sferën e arsimit me Kosovën dhe Shqipërinë http://portalb.mk/?p=186994
5 korrik “Monstra”, Familjari akuzon qeverinë për inskenim! http://portalb.mk/?p=187480
10 korrik Prokuroria nuk ka përgjigje për kërkesën për hetim ndërkombëtarë për Kumanovën http://portalb.mk/?p=188680
15 korrik Nënshkruhet Marrëveshja e Përzhinos http://portalb.mk/?p=189693
16 korrik Largohen kampet para Qeverisë (FOTO) http://portalb.mk/?p=189940
23 korrik Maqedoni: Qytetarët s’u besojnë partive politike http://portalb.mk/?p=191371
27 korrik Përderisa Shkupi freskon edhe palmat, Tetova digjet për ujë http://portalb.mk/?p=192027
27 korrik Çmenduria e Maqedonisë, “Shkupi 2014″ detaje dhe lista ku shkuan paratë e popullit http://portalb.mk/?p=192025

 

GUSHT 2015

Vërshimet në Tetovë morën edhe jetë
Vërshimet në Tetovë morën edhe jetë
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 gusht Sistem i ri për pagesë në autobusat e NPQ­së http://portalb.mk/?p=192841
3 gusht Vërshime në Tetovë http://portalb.mk/?p=193292
4 gusht Tetova në zi pas vërshimeve , ka dhe viktima http://portalb.mk/?p=193358
8 gusht Partitë politike opozitare kërkojnë ndryshim të modelit zgjedhor http://portalb.mk/?=194020
10 gusht “Komitët” pas barazimit me Shkupin përgjakin shqiptarët  http://portalb.mk/?p=194312
12 gusht Shënohet 103 vjetori i Çlirimit të Shkupit http://portalb.mk/?p=194607
13 gusht Pas 14 viteve ende nuk ndjehet efekti i Marrëveshjes së Ohrit http://portalb.mk/?p=194778
14 gusht Maqedonia bëhet Las Vegasi ballkanik: standard i ulët dhe kumar i shfrenuar http://portalb.mk/?p=195016
20 gusht Hulumtim: Maqedonia me sistem më të keq shëndetësor http://portalb.mk/?p=196123

 

SHTATOR 2015

Golgota e refugjatëve në Maqedoni
Golgota e refugjatëve në Maqedoni
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 shtator Fillon viti i ri shkollor me probleme të vjetra http://portalb.mk/?p=198432
1 shtator Opozita u kthye në Kuvend http://portalb.mk/?p=198494
3 shtator Prokurorët me ankesa kundër vendimit të gjykatës për ‘bombat’ e Zaevit http://portalb.mk/?p=199007
5 shtator Numri i refugjatëve në Maqedoni tejkaloi 60.000 http://portalb.mk/?p=199153
6 shtator Riaktualizohet afera e Telekomit me funksionarët e BDI-së http://portalb.mk/?p=199404
8 shtator Maqedonia feston 24 vite pavarësi http://portalb.mk/?p=199703
9 shtator Video shokuese nga Shkupi, dado keqtrajton një foshnje http://portalb.mk/?=200050
12 shtator Ende nuk dihet ku janë 1000 titujt shqip http://portalb.mk/?=200323
15 shtator Katica Janeva do jetë prokurore e re speciale e Maqedonisë http://portalb.mk/?p=201277

 

TETOR 2015

Përçarje në BDI, del në skenë "Uniteti"
Përçarje në BDI, del në skenë “Uniteti”
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 tetor Gjenerali Ostreni shpalosi partinë e re: “Uniteti” http://portalb.mk/?=205443
3 tetor Mijallkov s’është funksionar dhe ka fituar pasaportë diplomatike?! http://portalb.mk/?=205435
4 tetor Takim i rastësishëm në mes të Mijallkovit dhe Janevës http://portalb.mk/?p=205657
5 tetor Ombucmani studentor është bërë këshilltar i Gruevskit http://portalb.mk/?=205900
8 tetor 9,2 milion euro për rekonstruksionin e fasadës së Qeverisë http://portalb.mk/?p=206754
12 tetor “Magjar Telekom”: Prokurori i SHBA ngre padi në bazë të dëshmisë së Bogoevskit http://portalb.mk/?p=207659
13 tetor Kumanovë: 11 automjete të djegura, u arrestua 1 person http://portalb.mk/?=208099
14 tetor Janeva e pakënaqur, vetëm 7 nga 14 prokurorët ia pranon Këshilli i Prokurorëve http://portalb.mk/?=208403
15 tetor Aksion i gjërë policor, arrestohen disa persona për rastin e Kumanovës  http://portalb.mk/?=208548
17 tetor Mijallkov kapet me pistoletë në valixhe në aeroport http://portalb.mk/?=209100
19 tetor 7 prokurorët e ekipit të Janevës e kanë refuzuar betimin http://portalb.mk/?p=209514
21 tetor Në vend të Kotevskit vjen Jordan Llamanovski http://portalb.mk/?=209990
21 tetor Shkup, nxënësit protestojnë kundër reformave të këqia në arsim  http://portalb.mk/?=210040
24 tetor Diplomatët takojnë Gruevskin para mesnatës: Urgjentisht zgjidhje!  http://portalb.mk/?=210848
26 tetor Gjevgjeli, gjatë lindjes vdes nëna dhe foshnja: Kanë operuar anesteziologë të dehur http://portalb.mk/?p=211369
27 tetor Shilegov shpalosi dëshmi plotësuese për pronat ilegale të VMRO-DPMNE-së (FOTO) http://portalb.mk/?p=211728
30 tetor Tetova qyteti më i ndotur në botë (Foto) http://portalb.mk/?p=212650
31 tetor Deputetët harxhojnë mbi 200 paga mesatare për udhëtime jashtë vendit! http://portalb.mk/?p=212779

 

 NËNTOR 2015

Kompletohet ekipi i Prokurores Speciale, Katica Janeva
Kompletohet ekipi i Prokurores Speciale, Katica Janeva
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
1 nëntor ‘Lagjja e Trimave’ 6 muaj pas konfliktit të armatosur http://portalb.mk/?p=213104
2 nëntor Gjykata Kushtetuese hedh poshtë kërkesën e “Fokusit”, vendos në dobi të Mijallkovit http://portalb.mk/?p=213272
4 nëntor Ngrihet aktakuzë ndaj 29 të arrestuarve nga ngjarjet e Kumanovës http://portalb.mk/?p=213784
5 nëntor Maqedonia miraton marrëveshjen, kufiri me Kosovën pritet të kalohet me letërnjoftim http://portalb.mk/?p=213963
5 nëntor Prokurorja Janeva me ekipin e saj fillon me punë  http://portalb.mk/?p=214044
6 nëntor Arrihet marrëveshje: Oliver Spasovski ministër i ri i Punëve të Brendshme http://portalb.mk/?p=214202
7 nëntor Protestë kundër ndërtimit të xhamisë në Kriva Pallankë http://portalb.mk/?p=214508
9 nëntor Pacienti qëllon drejt doktorit në klinikën për kirurgji abdominale http://portalb.mk/?p=214975
10 nëntor Publikohet raporti i KE-së: Maqedonia përjeton krizën më të rëndë politike nga 2001-shi http://portalb.mk/?p=215332
11 nëntor LSDM-ja zyrtarisht në Qeveri http://portalb.mk/?p=215628
13 nëntor Ministri Spasovski sjell rregulla të reja në MPB (DOKUMENT) http://portalb.mk/?p=216091
16 nëntor 3.18 miliardë euro, Stavreski shpalosi buxhetin për vitin 2016 http://portalb.mk/?p=217081
19 nëntor Anketë: Portalb, portali shqip më i lexuar për lajme politike në Maqedoni http://portalb.mk/?p=217828
20 nëntor Alarmante në Tetovë, niveli i helmimit 18 herë më shumë se norma e lejuar http://portalb.mk/?p=217974
24 nëntor “1400 ankesa për ndihma sociale janë ruajtur në sirtarë” http://portalb.mk/?p=218947
25 nëntor U zgjodhën TOP 100 Kompanitë shqiptare më të suksesshme në Maqedoni (VIDEO) http://portalb.mk/?p=219228
26 nëntor Protesta të gazetarëve për çështjen e mediave në Marrëveshjen e Përzhinos http://portalb.mk/?p=219481
28 nëntor Refugjatët, Maqedonia ngre gardh me tela në kufi http://portalb.mk/?p=220071

DHJETOR 2015

Protesta për ajrin e ndotur në Tetovë, 18.12.2015
Protesta për ajrin e ndotur në Tetovë, 18.12.2015
Data dhe muaji Ngjarja Lexo më shumë/ kliko linkun:
2 dhjetor  Jeni Xhamia në Manastir shndërrohet në Galeri të Arteve, BFIM kërkon pronësinë e saj http://portalb.mk/?p=221050
3 dhjetor Nga incidenti në Gërçec, dy persona kanë vdekur http://portalb.mk/?p=221318
4 dhjetor  Çfarë ndërtohet në Bërvenicë të Pollogut!? (FOTO) http://portalb.mk/?p=221626
4 dhjetor Prokurorja Janeva i merr lëndët, parregullsitë zgjedhore të parat në listën e hetimeve http://portalb.mk/?p=221702
7 dhjetor Rasti “Lagjja e Trimave”, gjykimi pas dyerve të mbyllura http://portalb.mk/?p=222283
9 dhjetor Avokati Raufi: “Grupi i Kumanovës” u keqtrajtua http://portalb.mk/?p=222931
12 dhjetor Priten 47 drunj në hapësirat e Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” http://portalb.mk/?p=223645
14 dhjetor Gjykata e Apelit konfirmon burgun e përjetshëm për të dënuarit e rastit “Monstra” http://portalb.mk/?p=224033
14 dhjetor Gruevski u përgjigjet pyetjeve të Komisionit Anketues http://portalb.mk/?p=224014
15 dhjetor Protesta për ajër të pastër para Komunës së Tetovës http://portalb.mk/?p=224348
15 dhjetor Liderët merren vesh: këto janë anëtarët e ri të KSHZ http://portalb.mk/?p=224188
16 dhjetor Tetovë, për shkak të protestave për ndotjen e ajrit, ndërpritet procesi arsimor http://portalb.mk/?p=224489
17 dhjetor Tetovë, protestuesit: Teuta, mbylle Jugohromin jo shkollat http://portalb.mk/?p=224731
18 dhjetor “Eco Guerilla”: Deri të premten e ardhshme keni afat ta mbyllni Jugohromin (FOTO dhe VIDEO) http://portalb.mk/?p=224993
20 dhjetor Protesta Shkup: “Shëndeti jonë nuk është lojë” (FOTO) http://portalb.mk/?p=225530
24 dhjetor Drejtori i “Jugohromit”: Fabrikën nuk e mbylli Qeveria, e mbyllëm vet http://portalb.mk/?p=226495
24 dhjetor  Kuvend, miratohet Ligji për themelimin e Universitetit “Nëna Tereza” http://portalb.mk/?p=226616
28 dhjetor  Shkup, protesta para Qeverisë,do të bllokohen qytetet nëse s’merren masa (VIDEO-FOTO) http://portalb.mk/?p=227537
29 dhjetor  Gjykata shfuqizon paraburgimin për Verushevskin dhe Lazarevskin http://portalb.mk/?p=227779
30 dhjetor Ministri Spasovski publikon 424 emra të personave nga Pusteci (DOKUMENT) http://portalb.mk/?=228035
30 dhjetor Zaev dorëzon materialet e “bombave”, përfshihet edhe “Monstra” http://portalb.mk/?=228018

 

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button