Joe Biden shpalli zyrtarisht kandidaturën për Shtëpinë e Bardhë për vitin 2024

Joe Biden ka nisur zyrtarisht fushatën e tij të rizgjedhjes, duke u kërkuar amerikanëve t’i japin atij edhe katër vjet të tjera për të përfunduar atë që filloi, shkruan The Guardian, transmeton Portalb.mk.

Presidenti, zgjodhi të nisë fushatën e tij në përvjetorin e katërt të kthimit të tij në politikë në vitin 2019, kur deklaroi synimin e tij për të kërkuar nominimin presidencial për herë të tretë. Atëherë, si tani, Biden u mbështet në një video për të deklaruar zyrtarisht kandidaturën e tij përpara se të kalonte në gjurmët e fushatës.

Zëvendëspresidentja Kamala Harris, gruaja e rangut më të lartë dhe personi me ngjyrë në politikën amerikane, do të jetë sërish kandidatja e tij, njoftoi ajo në të njëjtën kohë.

Peizazhi ka ndryshuar në mënyrë të jashtëzakonshme që nga fushata e tij katër vjet më parë. Vendi është ende duke u përballur me plagët e një pandemie që mori më shumë se 1.1 milion jetë dhe me inflacionin që është zbutur nga nivelet më të larta historike, por mbetet i dhimbshëm për konsumatorët. Amerikanët mbeten thellësisht të ndarë, të tronditur nga humbja e të drejtave federale të abortit, të shtënat masive pothuajse javore dhe përkeqësimi i fatkeqësive klimatike.

Ndër arritjet e tij si president:ë fushatë vaksinimi masiv; arritjet e politikave që përcaktojnë trashëgiminë për klimën dhe shëndetin; dhe emërimi i gjykatëses Ketanji Brown Jackson, gruaja e parë zezake që shërbeu në gjykatën supreme të SHBA.

Në videon e tij të fushatës, Biden sulmoi ekstremistët” që mbështesin Donald Trumpin duke marrë “liritë bazë të amerikanëve, duke shkurtuar sigurimet shoqërore … duke diktuar se çfarë vendimesh për kujdesin shëndetësor mund të marrin gratë, duke ndaluar librat dhe duke u thënë njerëzve se kë mund të duan, e gjithë kjo duke e bërë më të vështirë për ju mundësinë për të votuar”. Ai tha se, si në vitin 2020, po luftonte “një betejë të shpirtit të Amerikës”.

Ai bëri pasqyroi pamje optimiste për vendin e tij, duke thënë: “Unë e njoh Amerikën. E di që jemi njerëz të mirë dhe të denjë.” Videoja përfundonte me mesazhin: “Le ta mbarojmë punën!”

Biden dhe zonja e parë, Jill Biden, e kishin bërë të njohur prej muajsh qëllimin e tij për të kërkuar një mandat të dytë. Por ekipi i tij ndjeu pak urgjencë për t’u bashkuar me garën pasi një performancë më e mirë se sa pritej nga partia e tij në zgjedhjet e mesmandatit të nëntorit, hodhi poshtë diskutimet për një sfidë parësore. Demokratët shmangën humbjet e mëdha në Dhomën e Përfaqësuesve dhe arritën të zgjerojnë shumicën e tyre të ngushtë në Senat, duke e lejuar Biden të vazhdojë të shtyjë gjyqtarët dhe zyrtarët e administratës.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button