Evropa e shqetësuar pasi një diplomat kinez foli kundër sovranitetit të vendeve të ish-BRSS

Vendet evropiane kërkojnë përgjigje nga Pekini pasi një diplomat i lartë kinez në Paris vuri në pikëpyetje sovranitetin e ish-republikave sovjetike, edhe atë në komente që mund të minojnë përpjekjet e Kinës për t’u parë si një ndërmjetës i mundshëm midis Rusisë dhe Ukrainës, raportoi CNN.

Zyrtarët nga Lituania, Letonia, Ukraina, Franca dhe Bashkimi Evropian reaguan ndaj komenteve të bëra nga ambasadori i Kinës në Francë, Lu Shaye, i cili gjatë një interviste televizive tha se ish-vendet sovjetike, përfshirë shtetet baltike, nuk kanë “status efektiv në të drejtën ndërkombëtare.”

Lu i bëri komentet në përgjigje të një pyetjeje nëse Krimea, e cila u aneksua ilegalisht nga Rusia në 2014, është pjesë e Ukrainës.

“Madje edhe këto vende ish-sovjetike nuk kanë status efektiv në të drejtën ndërkombëtare, sepse nuk kishte asnjë marrëveshje ndërkombëtare për të materializuar statusin e tyre si vende sovrane,” tha Lu, pasi fillimisht vuri në dukje se çështja e Krimesë “varet nga mënyra se si perceptohet problemi” sepse rajoni ishte “fillimisht rus” dhe më pas “iu ofrua Ukrainës gjatë epokës sovjetike”.

Vërejtjet dukej se mohonin sovranitetin e vendeve që u bënë shtete të pavarura dhe anëtarë të Kombeve të Bashkuara pas rënies së Bashkimit Sovjetik në 1991, dhe vijnë në mes të pushtimit brutal të Ukrainës nga Rusia nën vizionin e udhëheqësit Vladimir Putin se vendi duhet të jetë pjesë e Rusisë.

Kina deri më tani ka refuzuar të dënojë pushtimin rus të Ukrainës ose të bëjë thirrje për tërheqjen e trupave të saj, në vend të kësaj duke bërë thirrje për “përmbajtje nga të gjitha anët” dhe duke akuzuar NATO-n për nxitjen e konfliktit. Gjithashtu vazhdoi të thellonte lidhjet diplomatike dhe ekonomike me Moskën.

Shefi i Punëve të Jashtme të BE-së, Josep Borrell tha dje se komentet e diplomatit kinez ishin të papranueshme.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button