Në Ballkanin Perëndimor do të vijë përfaqësues nga SHBA-ja për të ndihmuar në luftimin e dezinformatave

Përfaqësuesi special dhe koordinatori i Qendrës për angazhim global të Departamentit Amerikan të Shtetit, James Rubin, javën e ardhshme do të vizitojë Maqedoninë e Veriut, Malin e Zi dhe Shqipërinë, ku do të bisedojë me autoritetet për luftën kundër dezinformimit, si dhe për dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, ka bërë të ditur Departamenti Amerikan i Shtetit, transmeton Portalb.mk.

Agjencia Beta raporton se gjatë vizitës do të diskutohet për luftën kundër dezinformatave ruse.

“Në Podgoricë dhe Shkup, i dërguari i posaçëm Rubin do të takohet me zyrtarë qeveritarë për të forcuar mbështetjen për nismat kundër dezinformimit,” tha Departamenti i Shtetit në një deklaratë më 7 prill.

Në njoftim theksohet se do të diskutohen “përpjekjet e Rusisë, PRC dhe aktorëve të tjerë keqdashës që përdorin dezinformimin për të minuar demokracinë dhe sigurinë kombëtare në mbarë botën”.

I dërguari i posaçëm amerikan James Rubin pak ditë më parë në një intervistë në TV H1 tha se hapësira mediatike në Ballkan është e helmuar nga dezinformatat, të cilat vijnë kryesisht nga Rusia.

“Në të njëjtën kohë ne kemi këtë luftë të tmerrshme në Ukrainë, Rusia është përpjekur të përdorë dezinformata dhe gënjeshtra për luftën, dhe në të njëjtën kohë ushtria e saj po vret njerëz të pafajshëm, po shkatërron sistemin energjetik, po shkatërron shkollat ​​dhe po shkel faktin që një shtet fqinj nuk duhet të pushtohet”, tha ai.

Rubin është i njohur për publikun në Ballkan pasi ka qenë zëdhënës i Departamentit të Shtetit gjatë luftës së Kosovës dhe bombardimeve të NATO-s në Republikën Federale të Jugosllavisë së atëhershme. Ai mbajti postin zyrtar të Ndihmës Sekretarit të Shtetit nga viti 1997 deri në vitin 2000, gjatë mandatit të Sekretares së Shtetit, Madeleine Albright, në administratën e Bill Clinton.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button