Mariçiq-Peach: Vazhdimësia e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është çelësi për stabilitetin e të gjithë rajonit

Zëvendëskryeministri përgjegjës për Çështjet Evropiane, Bojan Mariçiq, ka takuar sot Lordin Stuart Peach, përfaqësuesin special të Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, ku kanë diskutuar për dinamikën e procesit të integrimit evropian, zhvillimin e ngjarjeve politike në Maqedoninë e Veriut dhe situatën në rajon, transmeton Portalb.mk.

Bashkëbiseduesit në takim konstatuan se vazhdimësia e negociatave të Maqedonisë së Veriut me BE-në është vendimtare për stabilitetin e të gjithë rajonit.

“Maqedonia e Veriut ka mundësinë të përparojë shpejt në procesin e negociatave me BE-në. Në këtë moment nga ndryshimet kushtetuese do të varet jo vetëm e ardhmja evropiane dhe pozicionimi i shtetit në marrëdhëniet me BE-në, por edhe paqja dhe siguria e të gjithë rajonit, janë pjesë e mesazheve të takimit të zëvendëskryeministrit Mariçiq me Peachin”, njofton Sekretariati për Çështje Evropiane.

Lordi Stuart Peach, i shoqëruar nga ambasadori Matthew Lawson, në takim konfirmoi mbështetjen e pakushtëzuar që Maqedonia e Veriut ka nga Mbretëria e Bashkuar në rrugën evropiane dhe në zbatimin e reformave.

Në kuadër të stabilitetit rajonal dhe progresit të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së, bashkëbiseduesit diskutuan edhe për takimin në nivelin më të lartë ndërmjet përfaqësuesve të Beogradit dhe Prishtinës, në Ohër, duke përshëndetur dialogun, i cili sipas tyre është i një rëndësie të madhe gjeostrategjike. rëndësi që kërkon angazhim konstruktiv nga të dyja palët.

Zëvendëskryeministri dhe kryenegociatori me BE-në Mariçiq theksoi në takim se Maqedonia e Veriut ka kapacitet demokratik, është vend përgjegjës dhe serioz për anëtarësimin në BE, i cili do të vazhdojë t’i përkushtohet nismave rajonale, si dhe ruajtjes së paqes, stabilitetit dhe prosperitetit në rajon, sepse siç theksoi Mariçiq, “është në interesin tonë dhe në interesin e Evropës”.

Në takimin ku mori pjesë edhe Sekretarja e Shtetit në Sekretariatin për Çështje Evropiane, Drita Abdiu-Halili, u konfirmua gatishmëria e plotë për avancimin e bashkëpunimit dhe komunikimit të vazhdueshëm për tejkalimin e sfidave.

Përfaqësuesi Special i Britanisë për Ballkan u takua me Pendarovskin: Takimi konfirmoi partneritetin dhe miqësinë

I dërguari i posaçëm i Mbretërisë së Bashkuar për Ballkanin Perëndimor, Lordi Stuart Peach ka filluar takimet në kuadër të vizitës zyrtare në Maqedoninë e Veriut, transmeton Portalb.mk.

Ai fillimisht është takuar me presidentin StevoPendarovski, ndërkaq nga Vila Presidenciale njoftojnë se takimi konfirmoi partneritetin dhe miqësinë e gjatë midis Republikës së Maqedonisë së Veriut dhe Mbretërisë së Bashkuar, e cila reflektohet përmes mbështetjes së vazhdueshme britanike për çështjet kryesore të pavarësisë sonë deri më sot, dhe marrëdhëniet bilaterale karakterizohen me dialog politik dinamik në nivel të lartë.

Peach - Pendarovski
Peach – Pendarovski

“Bashkëbiseduesit shkëmbyen pikëpamje dhe informacione mbi çështjet aktuale që lidhen me integrimin e vendit tonë në Bashkimin Evropian, bashkëpunimin dhe veprimin e të dy vendeve brenda Aleancës së NATO -s, situatën e sigurisë në rajon dhe Evropë në kontekstin e luftës në Ukrainë, si dhe çështje bilaterale me interes të ndërsjellë”, thonë nga Presidenca.

Ndryshe, siç njoftuan nga ambasada e Britanisë së Madhe në Shkup, Stuart viziton Maqedoninë e Veriut për të riafirmuar përkushtimin e vazhdueshëm të Mbretërisë së Bashkuar për forcimin e stabilitetit dhe prosperitetit në rajonin e Ballkanit Perëndimor

Gjatë vizitës Stuart do të takohet edhe me kryeministrin Dimitar Kovaçevski dhe ministrin e Punëve të Jashtme Bujar Osmani.

Ai gjithashtu pritet të takohet me përfaqësues të shoqërive civile.

“Qëllimi i vizitës është të riafirmojë përkushtimin e fortë të Mbretërisë së Bashkuar për integrimin euroatlantik të Maqedonisë së Veriut, të mbështes reformat, të forcon stabilitetin dhe sigurinë në rajonin e Ballkanit Perëndimor”, informuan nga Ambasada e Britanisë.

Sivjet Mbretëria e Bashkuar dhe Maqedonia e Veriut festojnë 30 vjetorin e marrëdhënieve dypalëshe.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button