Pendarovski: Ukraina tashmë fituese morale në luftë – arriti të bashkojë botën demokratike dhe të kundërshtojë agresionin rus

Nuk ka dyshim se Ukraina është tashmë fituese morale në këtë konflikt, sepse arriti të bashkojë pas kauzës së saj botën demokratike që tregoi solidaritet dhe mbështetje të paparë në kundërshtimin e shkeljes së të drejtave të njeriut dhe cenimit të lirisë së të tjerëve. Uniteti i botës demokratike dhe mbështetja e vazhdueshme për Ukrainën është po aq e rëndësishme sa vendosmëria e popullit ukrainas për të përvetësuar fitoren. Këto ishin fjalët e presidentit Stevo Pendarovski nga Shtëpia e ARM-së, ku sot mbahet ngjarja me sloganin “Ukraina – vit i heroizmit”, me rastin e përvjetorit të pushtimit rus. transmeton Portalb.mk.

Në një luftë mes të shkuarës dhe prosperitetit, bota demokratike nuk ka të drejtë të mposht, tha ai dhe shtoi se nuk ka dyshim se agresioni rus është një luftë e një diktature kundër një demokracie.

“Pikërisht për këtë, që nga fillimi, si vend, së bashku me aleatët tanë në aleancën e NATO-s, ne ofruam mbështetje dhe vazhdojmë të ofrojnë ndihmë humanitare, teknike dhe ushtarake që nevojitet për të reduktuar humbjet, riparimin e dëmeve dhe përvetësuam fitore përfundimtare”, theksoi Pendarovski.

Presidenti theksoi se mbështetja e vendit për Ukrainën do të vazhdojë të jetë e palëkundur dhe konkrete, sepse, siç tha ai, në një botë ku jeta njerëzore është vlera bazë, agresioni si mjet për të arritur çdo qëllim është jo vetëm i papranueshëm, por edhe imoral. .

Megjithatë, ai tha se zgjedhja se kur dhe në çfarë kushtesh do të ndodhë paqja është më e drejta për vetë qytetarët ukrainas, të cilët po luftojnë për mbijetesën e tyre.

“Në javët e kaluara, aleatët kryesorë evropianë, së bashku me Shtetet e Bashkuara, morën vendime të rëndësishme për ndihmën specifike ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën që do të mundësojë mbrojtjen dhe shtypjen e forcave ruse jashtë territoreve të pushtuara. Është e qartë se vetëm në këtë mënyrë mund të krijohen kushte për përfundimin e luftës dhe sigurimin e garancive se Ukraina dhe Evropa nuk do të përballen më kurrë me kërcënime ekzistenciale dhe konflikte të përmasave shkatërruese”, tha kreu i shtetit në fjalimin e tij në ngjarjen “Ukraina – viti i heroizmit”.

Duke iu referuar fillimit të konfliktit ushtarak pikërisht një vit më parë, Pendarovski theksoi se përkundër dyshimeve se Ukraina nuk do të qëndrojë shumë në luftë, vendi megjithatë duroi, i vendosur për të ruajtur me çdo kusht pavarësinë e saj. Sakrifica e popullit ukrainas, tha Pendarovski, është një mesazh për të gjithë ata që ende po analizojnë se si duhet të përfundojë kjo luftë.

“Për çdo qenie njerëzore morale, i vetmi rezultat i drejtë duhet të jetë çlirimi i të gjithë territorit të Ukrainës”, shtoi Pendarovski.

Një botë në të cilën fuqia e agresorit është më e fortë se paqja dhe demokracia do të ishte një vend i rrezikshëm për të jetuar, në të cilin paqëndrueshmëria e përhershme do të ishte “normalja jonë e re”, tha kreu i shtetit në fjalimin e tij, duke shtuar se njerëzit me mendim të lirë nuk duhet të na lejojnë të jetojmë në një botë të tillë.

Kujtojmë se në vitin 2021, Putin filloi të vendoste një numër të madh trupash ruse afër kufijve të Ukrainës. Për muaj të tërë Putini e kishte mohuar se do të pushtonte fqinjin e tij. Duke shpallur pushtimin më 24 shkurt 2022, ai akuzoi NATO-n se po kërcënonte “të ardhmen historike të Rusisë si komb”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button