Tërmet i fuqishëm prej 6.8 gradë goditi Taxhikistanin

Rajoni lindor i Taxhikistanit është goditur nga një tërmet i fortë me magnitudë 6.8 shkallë.

Sipas raportimit të mediave epiqendra e këtij tërmeti ishte në afërsi të kufirit me Kinën.

Pas këtij tërmeti ka pasur edhe disa pasgoditje me shkallë 5.2, raportojnë mediat ndërkombëtare, përcjell Klankosova.tv.

Deri më tani nuk dihet nëse ka pasur dëme materiale apo edhe viktima si pasojë e këtij tërmeti.

Lëkundjet e tokës u regjistruan rreth orës 6:36 sipas kohës tonë lokale me epiqendër ishte afër zonës së Murghob.

Dridhjet u ndjen edhe në Kinë dhe sipas disa mediave raportohet se shkalla e tërmetit ishte 7.3

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button