Dhimbja e gjoksit është një prej tyre: Këto simptoma shpesh zbulojnë presionin e lartë të gjakut

Hipertensioni ose presioni i lartë i gjakut mund të dëmtojnë shumë shëndetin tuaj para se të vini re simptomat. Nëse nuk trajtohet, mund të prekë organet vitale si veshkat, zemrën dhe trurin, shkruan Panacea.

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thotë se presioni i gjakut normalisht rritet dhe bie gjatë gjithë ditës, por probleme shëndetësore mund të shfaqen nëse niveli i tij është shumë i lartë për një kohë të gjatë.

Marrja nën kontroll e presionit të gjakut është hap kyç në mbrojtjen e shëndetit tuaj të përgjithshëm dhe mund të nënkuptojë fjalë për fjalë ndryshimin midis jetës dhe vdekjes. Fakt është se shumë njerëz që kanë hipertension nuk janë të vetëdijshëm për të dhe kështu nuk e kontrollojnë gjendjen. Mënyra e vetme për të përcaktuar nëse keni një problem është të matni shpesh presionin e gjakut dhe të shkoni te mjeku nëse është e nevojshme.

HIPERTENSIONI MUND TË SHFAQET TE ÇDO KUSH, NË ÇDO KOHË

Dr. Baio Currie-Winchell, mjek i mjekësisë urgjente në Spitalin St. Mary, thekson se kjo gjendje mund të shfaqet në çdo kohë, pavarësisht nga mosha. Ka faktorë që mund të ndikojnë në zhvillimin e gjendjes, si ekzistenca e një sëmundjeje në familje, pirja e duhanit dhe mosveprimi.

CDC paralajmëron se një në katër persona midis moshës 20 dhe 44 vjeç kanë probleme me presionin e gjakut, ndërsa presioni i lartë i gjakut mund të ndikojë në zhvillimin e sëmundjeve të zemrës, por ekspertët besojnë se ka pasur rritje të sulmeve në zemër, veçanërisht tek të rinjtë, por ata besojnë se pesha e tepërt trupore është një lidhje e drejtpërdrejtë. Presioni i gjakut është gjithashtu i lidhur me demencën dhe duket se koha është jashtëzakonisht e rëndësishme këtu – të dhënat tregojnë se hipertensioni i pakontrolluar në moshën e mesme mund të nënkuptojë rrezik të shtuar të zhvillimit të demencës në jetën e mëvonshme.

SIMPTOMAT E HIPERTENSIONIT

Dr. Currie-Winchell thekson se CDC paralajmëron se presioni i gjakut 130/80 mm Hg ose më i lartë konsiderohet hipertension. Është e rëndësishme të dini se shpesh nuk ka simptoma, por disa prej tyre mund të shfaqen shpesh dhe kur gjendja është tashmë e avancuar, por i referohen dhimbjes së gjoksit, vështirësive në frymëmarrje. Ka edhe ndryshime në shikim, dhimbje koke dhe gjakrrjedhje nga hundët që mund të shfaqen si simptoma.

Dr. Evelyn Huang, mjeke e urgjencës, shton se shpesh nuk ka probleme, por konfirmon se dhimbja në gjoks është një prej tyre, por më pas ka marramendje.

ÇFARË MUND TË BËNI PËR TË PARANDALUAR HIPERTENSIONIN?

Hani ushqim të shëndetshëm: Kjo këshillë mund të jetë më e rëndësishmja: kur bëhet fjalë për shëndetin e përgjithshëm, duke përfshirë presionin e gjakut, mbani mend se dieta është gjithmonë jashtëzakonisht e rëndësishme.

Gjëja më e mirë për të kontrolluar presionin e gjakut në dimër është dieta e shëndetshme dhe e duhur. Këshillohet që të hani shumë perime dhe fruta të freskëta, të keni kujdes në marrjen e kripës dhe sigurisht duhet të reduktoni edhe marrjen e ushqimeve të përpunuara, të cilat janë shumë të dëmshme për shëndetin. Ai këshillon që në vend të kripës të përdoren erëza për t’i dhënë shije vakteve, por edhe për të kontribuar në shëndetin e organizmit. Hudhra dhe speci do të ndihmojnë në rregullimin e presionit të gjakut.

Pushoni: Nëse e bëni pushimin prioritet, ka të ngjarë të vini re se ai ndikon në nivelet e presionit të gjakut. Provoni aktivitete qetësuese si meditimi dhe joga, të cilat do të relaksojnë muskujt dhe do të ulin nivelet e stresit, dy faktorë të rëndësishëm në uljen e presionit të gjakut.

Gjumi cilësor është prioritet: Përveç relaksimit, është gjithashtu e rëndësishme t’i lejoni vetes një pushim të mirë gjatë natës. Mungesa e gjumit lidhet me rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës, diabetit, obezitetit, sëmundjeve të veshkave, zhvillimit të demencës dhe ajo që është veçanërisht e rëndësishme është se mungesa e gjumit rezulton në imunitet më të dobët! Si të kuptoni se vuani nga mungesa e gjumit? Gjatë dy javëve, ju mbani një regjistër se sa orë keni fjetur. Nëse flini mesatarisht më pak se shtatë orë, atëherë jeni të privuar nga gjumi. Zgjidhja është afër – flini, kompensoni kohën e humbur të gjumit dhe brenda dhjetë ditësh do ta vini re ndryshimin.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button