Kanadaja kërkon rrënojat e objektit më të fundit të rrëzuar nga SHBA-ja

Hetuesit kanadezë janë duke kërkuar për rrënojat e një objekti fluturues të paidentifikuar që u rrëzua nga një avion amerikan mbi territorin e Yukon, parandalimi i tretë i tillë nga amerikanët, transmeton Portalb.mk nga Reuters.

“Ekipet e rikuperimit janë në terren, duke kërkuar të gjejnë dhe analizojnë objektin”, u tha gazetarëve të dielën kryeministri Justin Trudeau.

“Siguria e qytetarëve është prioriteti ynë kryesor dhe për këtë arsye mora vendimin që ai objekt i paidentifikuar të rrëzohej”, tha ai, duke shtuar se ai kishte paraqitur rrezik për avionët civilë.

Amerika e Veriut ka qenë në gatishmëri të lartë për ndërhyrje ajrore pas shfaqjes së një avioni kinez të bardhë, tërheqës mbi qiellin amerikan në fillim të këtij muaji.

Balona 60 metra e lartë, të cilën amerikanët e kanë akuzuar Pekinin se e përdor për të spiunuar Shtetet e Bashkuara – shkaktoi një incident ndërkombëtar, duke bërë që Sekretari i Shtetit Antony Blinken të anulonte një udhëtim të planifikuar në Kinë vetëm disa orë para se të nisej.

Frika e mbikëqyrjes duket se i ka zyrtarët amerikanë në gatishmëri të lartë.

Dy herë në 24 orë, zyrtarët amerikanë mbyllën hapësirën ajrore – vetëm për ta rihapur atë me shpejtësi. Të dielën, Administrata Federale e Aviacionit mbylli për pak kohë hapësirën mbi liqenin e Miçiganit. Të shtunën, ushtria amerikane përplasi avionët luftarakë në Montana për të hetuar një anomali të radarit atje.

Kina mohon se balona e parë ishte përdorur për vëzhgim dhe thotë se ishte një mjet kërkimor civil. Ajo dënoi Shtetet e Bashkuara për rrëzimin e saj në brigjet e Karolinës së Jugut të shtunën e kaluar.
Me zyrtarët ushtarakë dhe të inteligjencës të sapo fokusuar në kërcënimet ajrore, të paktën dy objekte të tjera fluturuese janë shkatërruar që atëherë mbi Amerikën e Veriut.

Udhëheqësi i shumicës në Senatin amerikan, Chuck Schumer i tha transmetuesit amerikan ABC se zyrtarët amerikanë mendojnë se dy objektet e fundit ishin gjithashtu balona. Balona origjinale u rrëzua në brigjet e Karolinës së Jugut më 4 shkurt. Një e dytë u rrëzua mbi akullin e detit pranë Deadhorse, Alaska, të premten. E treta u shkatërrua mbi Yukon të shtunën.

“Ata besojnë se ishin (balona), po, por shumë më të vogla se i pari,” tha Schumer.

Shtëpia e Bardhë tha vetëm se objektet e rrëzuara së fundmi “nuk i ngjanin shumë” balonës kineze, duke i bërë jehonë përshkrimit të Schumer për to si “shumë më të vegjël”.

“Ne nuk do t’i karakterizojmë ato përfundimisht derisa të mund të rikuperojmë mbeturinat, për të cilat po punojmë,” tha një zëdhënës.

Schumer tha se ishte i bindur se hetuesit amerikanë që pastrojnë oqeanin jashtë Karolinës së Jugut për të rikuperuar mbeturinat dhe pajisjet elektronike nga tullumbacja origjinale do të arrinin në fund të asaj për të cilën po përdorej.

Homologët kanadezë që përpiqen të bashkojnë atë që u rrëzua mbi Yukon mund të kenë sfidat e tyre. Territori është një rajon me popullsi të rrallë në veriperëndim të Kanadasë, i cili kufizohet me Alaskën. Mund të jetë brutalisht i ftohtë në dimër, por temperaturat janë jashtëzakonisht të buta për këtë periudhë të vitit, gjë që mund të lehtësojë përpjekjet për rikuperim.

Duke folur për Fox News, Kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, Michael McCaul tha se balona e rrëzuar mbi bregun e Karolinës së Jugut kishte qenë në një mision për të marrë imazhe të vendeve të ndjeshme bërthamore amerikane.

“Ata duan të marrin imazhe, të marrin inteligjencë mbi aftësitë tona ushtarake, veçanërisht ato bërthamore,” tha McCaul. “Dhe ata po ndërtojnë vetë një rezervë bërthamore.”

Ligjvënësi republikan, Mike Turner, i cili shërben në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Dhomës së Përfaqësuesve, sugjeroi se Shtëpia e Bardhë mund të jetë mbikompensuese për atë që ai e përshkroi si monitorimin e saj më parë të dobët të hapësirës ajrore amerikane.

Republikanët kanë kritikuar administratën Biden për trajtimin e saj të inkursionit nga baloni i dyshuar i spiunazhit kinez, duke thënë se ai duhej të ishte rrëzuar shumë më herët.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button