U rrit në 9 numri i palestinezëve të vrarë nga ushtria izraelite në Bregun Perëndimor

Të paktën 9 palestinezë u vranë dhe 16 të tjerë u plagosën nga zjarri i ushtrisë izraelite në Bregun Perëndimor të pushtuar të enjten, sipas burimeve palestineze, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ministria palestineze e Shëndetësisë në deklaratën e saj tha se 9 persona u vranë në kampin e refugjatëve Jenin, duke shtuar se në mesin e viktimave është edhe një grua e moshuar.

Ministria tha se 16 të tjerë u plagosën, ku 4 prej tyre janë në gjendje kritike. Dëshmitarët okularë thanë për AA se një ushtar izraelit sulmoi kampin e refugjatëve Jenin, gjë që çoi në përleshje midis dhjetëra palestinezëve dhe ushtrisë izraelite.

Dëshmitarët shtuan se përleshjet shpërthyen midis dhjetëra palestinezëve dhe forcave izraelite që përdorën municion të vërtetë dhe gaz lotsjellës.

Ushtria izraelite shpesh kryen fushata të gjera arrestimi në Bregun Perëndimor të pushtuar dhe Kudsin Lindor me pretekstin e kapjes së palestinezëve të “kërkuar”.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button