Gjykata turke urdhëroi burg dhe ndalim politik për rivalin e Erdoganit

Një gjykatë turke e ka dënuar të mërkurën kryetarin e bashkisë së Stambollit, Ekrem Imamoglu, një rival popullor i presidentit Tajip Erdogan, me më shumë se dy vjet burgim duke vendosur një ndalim politik për fyerje të zyrtarëve publikë, vendim i cili pritet të shkojë në apel, raporton Koha.net.

Vendimi ka ardhur gjashtë muaj përpara zgjedhjeve të planifikuara presidenciale dhe parlamentare, në të cilat Imamoglu është cilësuar si një rival potencial i Erdoganit. Një kandidat kryesor i opozitës për president nuk është zgjedhur ende, shkruan Reuters.

Imamoglu nga Partia Popullore Republikane e opozitës, po përpiqej të mbante një fjalim pas zgjedhjeve lokale të vitit 2019 në Stamboll, kur tha se ata që anuluan votimin ishin “budallenj”. Akuza parashikonte një dënim maksimal prej katër vjetësh.

Imamoglu fitoi ngushtë zgjedhjet komunale në mars 2019, duke mposhtur një kandidat nga partia në pushtet e Erdoganit. Pasi ato rezultate u anuluan, ai fitoi votën e rivotimit të qetë. Fitorja e tij i dha fund sundimit 25-vjeçar në qytetin më të madh të Turqisë nga AKP dhe paraardhësit e saj islamikë.

Rezultati i zgjedhjeve të vitit 2023 varet nga aftësia e CHP-së dhe të tjerëve në opozitë për të bashkuar forcat rreth një kandidati të vetëm për të sfiduar Erdoganin dhe AKP-në, e cila ka qeverisur Turqinë për dy dekada.

Një dënim me burg ose ndalim politik do të duhej të mbështetej në gjykatat e apelit, duke e zgjatur potencialisht çështjen përtej zgjedhjeve që do të priten deri në qershor 2023. Kritikët thonë se gjykatat turke i nënshtrohen vullnetit të Erdoganit. Qeveria thotë se gjyqësori është i pavarur.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button