Gjashtë milionë ukrainas ende pa energji elektrike

Ekipet ukrainase të riparimit vazhduan përpjekjet për të kthyer energjinë elektrike në miliona shtëpi më 25 nëntor pas sulmeve shkatërruese me raketa ruse këtë javë në objektet e infrastrukturës, duke përfshirë burimet e ujit dhe ngrohjes.

Presidenti Volodymyr Zelenskiy tha se më shumë se 6 milionë familje mbeten në errësirë, transmeton REL.

“Që nga kjo mbrëmje, ndërprerjet e energjisë vazhdojnë në shumicën e rajoneve dhe në Kiev”, tha ai, transmeton REL.

Por ai tha se ekipet e riparimit kishin arritur të përgjysmojnë numrin e vendeve të prekura që nga 23 nëntori, një nga netët më shkatërruese të bombardimeve ruse të infrastrukturës elektrike në pushtimin nëntëmujor.

Përveç kryeqytetit, Zelenskiy tha se Odesa në Detin e Zi, Lviv në Ukrainën perëndimore, Vinnytsia dhe Dnipropetrovsk në Ukrainën qendrore janë disa nga zonat më të goditura.

Kompania kombëtare e rrjetit të energjisë, Ukrenerho, tha përmes Telegramit më 25 nëntor se deri në orën 19:00. rreth 30 për qind e furnizimeve me energji elektrike të vendit ishin ende jashtë funksionit.

Ukrenerho tha se po vazhdonte një “restaurim i ndarë në faza” dhe se ekipet e riparimit “po punojnë gjatë gjithë kohës”, por u bëri thirrje qytetarëve që të kursejnë energjinë.

Pushtimi rus i Ukrainës nisi në muajin shkurt të këtij viti. Javëve të fundit, Ukraina ka arritur që t’i rikthejnë nën kontroll disa qytete që ishin pushtuar nga rusët.

Lajme të ngjashme

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button